|
|
Koiramainen keskustelupalsta Sonorian-keskustelupalsta avataan omalle palvelimelle pian, osoitteeseen www.sonorian.fi/forum heti kun keskustelut on siirretty. Siihen saakka kirjoittaminen on lukittu.
|
26th Oct 09 - For urgent error, please post at our FaceBook group. Support platform will be back within 1-2 days.
Tapiksessa - Lähetetty: Kes Maa 14, 2007 9:30 am |
|
|
Elisa

Liittynyt: 12 Hel 2007
Viestejä: 910
:
Paikkakunta: Vantaa
Items
|
|
Täytyypä tässä kertoa meidän eilisestä tapiksesta (tapakasvatus).
Eli lenkin muiden arjalaisten kanssa aloitimme Tuomarinkylän vinttikoiraradan viereiseltä parkkipaikalta, jossa ensin harjoittelimme ohituksia - meni hyvin .
Sitten lähdimme kaikki peräkanaa kävelemään, ja Ellillä oli KIIRE kiire, kiire, kiire päästä edellä olevan ohitse - tietysti :x .
Alkuun sitten tuli iso lämminverinen ori (mielestäni ) vastaan ja Elli päästi haukun, komensin tietysti ja lopetti heti. Näki ensimmäistä kertaa elämässään tollaisen ison otuksen, eikä pörhistellyt ollenkaan.
N. 200 m meni siinä, että Elli TODELLA veti - osaa kyllä yleensä kulkea nätisti remmissä. Sivulle en tuollaisessa tilanteessa edes käske, koska ei ole kyse varsinaisesta koulutuksesta, joten koira saa mennä vaapaasti, kunhan ei vedä multa solisluuta sijoiltaan .
Loppulenkki menikin sitten ihan suht hyvin, ainoa huono puoli asiassa on vain se, että vaikka saankin frolicin laitettua 12 osaan, niin tuo tillittäjä kun koko ajan ottaa kontaktia ja tuollaisessa tilanteessa tuppaan sen palkkaamaan, niin loppuihan ne namit jo puolessavälissä - onneksi oli pallo mukana .
Oikein mukava tapis kaiken kaikkiaan.
|
|
_________________ "She is your friend, your partner, your defender, your dog. You are her life, her love, her leader. She will be yours, faithful and true, to the last beat of her heart. You owe it to her to be worthy of such devotion."
|
|
|
|
- Lähetetty: Kes Maa 14, 2007 1:27 pm |
|
|
|
Rei ei enää piittaa hevosista pätkääkään. Kun se oli pieni käytiin tallilla niitä pällistelemässä ja samoin joulun avauksessa kuljettiin hevosten vieressä (ei siinäkään enää piitannut), joulukuussa oltiin kaverin luon maalla, missä neljä hevosta oli pihapiirissä - siellä Rei köpötteli kuin hevonen konsanaan niiden kintuissa. Ypäjällä niitä sitten tuli ja meni mtien lysti eikä Rei jaksanut korvaansa niille lotkauttaa. Sen sijaan toiset sakemannit saa Rein käyttäytymään hallitsemattomasti ja jouduin vähän ojentamaan, että sain sen kulkemaan vierellä (ei siis seuraamaan vaan kulkemaan vierellä), koska se sen osaa eikä se ole ongelmallista muun rotuisia kohdatessa, mutta sakemannit on ihan
Kuitenkin asiaan.. Mä en ole koskaan ollut millään tapakasvatuskurssilla (oletus, että teidän reissu oli kurssi?) tai tokokurssilla tai yhtään millään Mua kovasti kiinnostaisi, jotta miten tuolla teidän tapiksessa nuo harjoitteet hoidettiin ja miten paljon kouluttajat jelppi tms.? Täällä kun on tuollaisia tapakasvatuskursseja kyselty, mutta ei mulla ole harmainta hajua sellaisista, omet koirat vaan jotenkin tulee opetettua, en mä oikein edes tiedä, miten olen noi opettanut vierellä kulkemaan
|
|
|
|
|
|