Koiramainen keskustelupalsta Foorumin päävalikko
  Koiramainen keskustelupalsta
Sonorian-keskustelupalsta avataan omalle palvelimelle pian, osoitteeseen www.sonorian.fi/forum heti kun keskustelut on siirretty. Siihen saakka kirjoittaminen on lukittu.
 

            Kalenteri

26th Oct 09 - For urgent error, please post at our FaceBook group. Support platform will be back within 1-2 days.

Koiramainen keskustelupalsta Foorumin päävalikko -> Yleinen keskustelu -> Miksi päädyit Sonorian-kenneliin?
Tämä foorumi on lukittu, et voi kirjoittaa uusia viestejä, vastata vanhoihin tai muokata viestejä  Tämä aihe on lukittu, et voi muokata vastauksia tai kirjoittaa uusia vastauksia Näytä edellinen aihe :: Näytä seuraava aihe 
  Lähetä Miksi päädyit Sonorian-kenneliin? - Lähetetty: Tor Hel 26, 2009 3:26 pm Vastaa lainaamalla viestiä  
Ezio



Liittynyt: 12 Hel 2007
Viestejä: 852
:
Paikkakunta: Jyväskylä

Items

Päivän polttavin kysely, joka kiinnostanut kieltämättä jo jonkin aikaa.





Mulle syyt mm. seuraavat:

-Terveys, kennelin luustotilastosta iso plussa.

-Kasvattajan monipuolisuus. Halusin koiran kasvattajalta, joka on ehdottomasti kiinnostunut ja arvostaa muitakin lajeja kuin pelkkää rodunomaista. Omaa myös itse kilpailullista kokemusta eri lajeista, toinen iso plussa.


-Itse yhdistelmä herätti suuren mielenkiinnon ja lopulta päätin ottaa yhteyttä ja kysyä pentua. Ehkä se olennaisin syy.


-Ulkonäkö-asiat eivät ole koskaan toimivaa rakennetta lukuunottamatta olleet minulle tärkeitä. Siksi nämä Sonorialaisten pörröturkitkaan ei koituneet minkäänlaiseksi ongelmaksi.


-Informatiiviset kotisivut - kasvattajaa oli mielestäni helpompi lähestyä.
Itseasiassa kenneliin törmäsin juuri rodun kasvattajalinkkejä liiton sivuilta selaamalla, ja Sonorian-sivusto jäi jotenkin vahvasti mieleen ja erottui heti muista edukseen.
Pentuilmoituksiahan näistä ei taida liiemmin missään näkyäkään?








Mikä teidät muut sai aikoinaan päätymään näihin koiriin?
Toivottavasti mahdollisimman moni rientää vastaamaan, olisi hurjan mielenkiintoista kuulla muiden näkemyksiä Very Happy





Lisäys: Mulla ei kauhean suuret odotukset olleet koiraa kohtaan, lähinnä ajattelin että olis aikas kiva homma jos onnistuis saada ja löytää sen verran terveen koiran että sen kanssa vois vaikka harrastellakin jo jotain.
Saksanpaimenkoira itsessään oli ollut haave ja kiehtonut jo pidemmän aikaa, ja ajattelin siinä vaiheessa kun koiraa olin valmis etsimään, että tuskinpa enää paljon sairaampaakaan koiraa onnistuisi saamaan kuin edelliset oli olleet, joten sekin riski rodun suhteen tuntui enää vähäpätöiseltä.
Toivottavasti suuria muutoksia nykyiseen tilanteeseen ei jatkossakaan tulisi.
 
Näytä käyttäjän tiedot Lähetä yksityinen viesti Lähetä sähköposti Käy lähettäjän sivustolla
Takaisin alkuun  

  Lähetä  - Lähetetty: Tor Hel 26, 2009 8:14 pm Vastaa lainaamalla viestiä  
Maarit



Liittynyt: 31 Tou 2008
Viestejä: 80
:


Items

Olisko ollut aika lailla vuosi sitten, kun alettiin puhua, että "joskus" se pentu sitten voitais ottaa. Edellinen koira oli lopetettu puolisen vuotta aiemmin. Yllätin miehen pariin otteeseen netistä pentuja "ihan vaan kattelemasta" Wink Siinä vaiheessa tais rotukin olla vielä hieman hakusessa, mutta aika nopeesti alkoi olla vaan sakemannien kasvattajia suosikki-listalla.

Sonorian oli ensimmäisiä kasvattajia, jotka oikeesti kiinnosti, koska nettisivuilla oli runsaasti ja avoimesti tietoa. Ja B:n näkemykset mitä esim. rodun terveyteen tulee, liippas niin läheltä niitä omia. En tarkkaan muista, että mitä kautta Sonorianin sivuille löydettiin. Eli siis terveys oli tärkeää eikä haluttu näyttelylinjaista.

Meillä meinas kyllä koira jäädä B:ltä saamatta, kun miehen laittamat s-postit oli menneet B:n roskapostiin ja me vaan ihmeteltiin, että jopas on kumma kun ei vastaa Rolling Eyes Wink Aikamme odoteltiin ja sit mies laittoi viestin puhelimella ja sittenhän se selvis, ettei meitä oltukaan heti kättelyssä raakattu Laughing

(Miehellä voi olla tähän jotain lisättävää, pistäköön lisäks jos tuntuu siltä Wink ) -> Sonorian sivuille löydettiin alunperin kaikkitietävän Suomi24 keskustelupalstan kautta. Siellä joku osas kirjoittaa, että tämän hetken terveimmät sakemannit näyttää olevan Sonorianilla ja jollain muulla jonka nimeä en muista. Tässä vaiheessa vasta oikeastaan kartoitettiin vasta minkälaista koiraa ollaan hakemassa ja mitä siltä halutaan.
Loppupelistä intuitio vaikutti päätökseen huomattavasti.
 
Näytä käyttäjän tiedot Lähetä yksityinen viesti
Takaisin alkuun  

  Lähetä  - Lähetetty: Tor Hel 26, 2009 8:49 pm Vastaa lainaamalla viestiä  
Maria ja Rocky



Liittynyt: 13 Maa 2007
Viestejä: 383
:
Paikkakunta: Söderkulla

Items

Koska oli ensimmäinen koira niin sen enemmän tietoa eikä taitoa ollut että mitä pitäisi etsiä. Kaikenlaisiin rotuihin käytiin tutustumassa mutta sakemanni siitä sitten tuli.

Kasvattajien sivuja katsellen niin Sonorian oli ainoa joka iski. Pakko myöntää mutta edellisten pentueiden ulkonäön takia ja Röllin takia etusivun kuvassa!!! Näytti niin siskon Pippi-koiralta Very Happy
Sitten kun otin yhteyttä niin B oli niin ihana että tässä sitä nyt ollaan. Mutta on B saanut kärsiä... Laughing Oli kaikenlaisia ongelmia.. Mutta ne kaikki mun kysymykset Laughing Jos muistan oikein niin B ihan sanoi ettei ole vielä ollut niin vainoharhaista ostajaa Embarassed Luin silloin SPL-keskustelupalstaa kun Raamattua...

Nyt voisin ottaa Sonorian-koiran koirien luonteen takia, terveyden takia, B:n tuen takia ja vieläkin koirien ulkonäön takia (kreppitukat siis Wink )
Nyt en vaan tiedä jos enää saisin toisen B:ltä... Laughing

_________________
The German Shepard: "loved by few - hated by many
RESPECTED BY ALL"
 
Näytä käyttäjän tiedot Lähetä yksityinen viesti Lähetä sähköposti
Takaisin alkuun  

  Lähetä  - Lähetetty: Per Hel 27, 2009 3:43 pm Vastaa lainaamalla viestiä  
Kunto



Liittynyt: 10 Jou 2008
Viestejä: 61
:
Paikkakunta: Kirkkonummi

Items

kauheen vaikeita kysymyksiä...tai ehkä näihin vaan tulee laajoja vastauksi Wink

no mie joskus vuosia sitten pohdin sakemannin hankintaa, hautasin kuitenkin idean ja keskityin kaikkeen muuhun koirahommaan...

muutama vuos sitten päätin kuitenkin hakkia sen pk-koiran itselleni, mutta tavoille uskollisena halusin jotain muuta kuin muilla eli lk. hollanninpaimenta...niitä jo netistä kahlailin...

sitten sohvi jäi hirven alle ja sen harrastusura loppuis siihen, joten tuli tilaa yhdelle koiralle ihan heti ja nyt...joten aikaa holskun hankintaan ei ollut Wink

birgittaan olen tutustunut kauan aikaa sitten raunioilla ja hän on ollut aina sellainen ihminen ajatuksineen, että olen miettinyt: "jos minä joskus sakemannin otan, niin vain häneltä" Wink

olen joka vuos aina käynyt kattelemassa birgitan pentusivuja, mutta aina se aika on ollut väärä minulla uuden koiran ottoon...nyt sitten sattui olemaan pari fifiä vapaana...joten mailia menemään Very Happy

mut mulla ehkä tärkein kriteeri on ollut terveys ja se, että tiedän kasvattajan olevan aidosti kiinnostunut kasvateistaan, myös kun ne lähtee ovesta ulos... ja myös koirien hyvät hermot ovat olleet isoa plussaa...

(ja sit mä olen aina salaa ihaillut birgitan jaksamista käydä treeneissä vain yhden koiran kanssa (mulla on aina kaikki mukana ja ne treenataan "samalla" kertaa) (moon laiska kai) ) Rolling Eyes
 
Näytä käyttäjän tiedot Lähetä yksityinen viesti
Takaisin alkuun  

  Lähetä  - Lähetetty: Lau Hel 28, 2009 9:45 am Vastaa lainaamalla viestiä  
Tia



Liittynyt: 09 Elo 2008
Viestejä: 51
:
Paikkakunta: Siuntio

Items

Mä arvoin pitkään malinoissin ja saksanpaimenkoiran välillä (oli mulla ihme mietteitä holskuun ja suursnautseriinkin). Otin yhteyttä aika moneen malikasvattajaan, mutta kukaan kasvattajista ei tuntunut olevan kiinnostunut millaiseen kotiin pentu tulisi ja osa tuntui ajattelevan että eivät halua antaa agility/toko (ja haku)koiraksi, vaan suojeluun (laji joka mua ei niinkään kiinnosta), vaikkeivät sitä suoraan sanoneetkaan. Ja toisaalta jotkut vaan ehdottivat melkein suoriltaan pennun varaamista.

Otin myös muutamaan saksanpaimenkoira kasvattajaan yhteyttä, mutta tarkempi tutkimus paljasti jotain ei-toivottua taustalta (terveys, luonne). Mutta näiden kasvattajien puolustukseksi täytyy sanoa että heillä oli ainakin kiinnostusta siitä mihin koira tulisi.
Mulle tärkeimpiä asioita ovat koiran terveys ja luonne, mutta kasvattajan pitää olla myös kiinnostunut koirasta senkin jälkeen kun pennun ostajan auton perävalot poistuvat näkyvistä (kuka muuten auttaisi kaikissa ongelmissa?).

Kävin Birgitan sivuilla katselemassa ja terveystuloksetkin vakuuttivat, sekä avoimuus. Törmäsin eri harrastuksissa Sonorialaisiin (Niciin, Kirppuun ja Sylviin). Sivuille löysin sattumalta googlettamalla jotain saksanpaimenkoiraan liittyvää. Otin Birgittaan yhteyttä jo aikaisemmin, mutta silloin tulevaisuuden näkymäni eivät olleet niinkään selkeät kuin nyt ja koiran hankinta ei ollut vielä ajankohtaista. Ja Emppua ei ollut vielä astutettu.

Oikeastaan etsintöjä kesti pari-kolme vuotta, sillä sopivaa aikaa (toisen) koiran hankinnalle ei ollut mun opiskelujen vuoksi. Keväällä kumminkin pääsin koulusta pois ja tein vain työharjotteluita ja etätöitä, sekä kävin koululla muutaman kerran. Se aika tuli yllättävän äkkiä ja otinkin Birgittaan yhteyttä uudestaan. Pennut olivat jo syntyneet ja yli luovutusiän. Kuulin kauhutarinoita tutulta että hänen kaverinsa ei ollut (joskus aikaisemmin) saanut B:ltä koiraa ja jännitin että saankohan mäkään... ihan turhaan onneksi Wink.
Tinka kumminkin muutti aika pian meille (ja tutun kaveri valjasti tuttuni kysymään että miten mä tein sen Laughing).
 
Näytä käyttäjän tiedot Lähetä yksityinen viesti Lähetä sähköposti Käy lähettäjän sivustolla MSN Messenger
Takaisin alkuun  

  Lähetä  - Lähetetty: Lau Hel 28, 2009 12:04 pm Vastaa lainaamalla viestiä  
EnZo



Liittynyt: 18 Hel 2007
Viestejä: 53
:
Paikkakunta: Espoo

Items

Olin pitkään halunnut oman Saksanpaimenkoiran ja kotoa muutettuani koira tuli ajankohtaiseksi.

Halusin ennen kaikkea terveen koiran, jonka kanssa voi harrastaa.
Näyttelyistä en ole kiinnostunut pätkääkään ja sen takia pidempi turkki ei muodostunut minkäänlaiseksi esteeksi.

Alottelevana ohjaajana pidin myös tärkeänä sitä, että kasvattaja halusi välillä nähdä missä koiran kanssa koulutuksellisesti mennään ja yhdessä treenaaminen oli mahdollista myös jatkossa.

Kun luin Sonorian sivuilta osion "Kasvattaja", se sai minut lopullisesti ottamaan yhteyttä B:hen. Kasvattaja kartoitti tarkasti millaisiin oloihin koira on tulossa ja mihin käyttötarkoitukseen. Pennun hankinta eteni vaihe vaiheelta, eikä mikään jäänyt epäselväksi. Pennun tapakasvatusta varten sai myös todella kattavat ohjeet.
 
Näytä käyttäjän tiedot Lähetä yksityinen viesti Lähetä sähköposti
Takaisin alkuun  

  Lähetä  - Lähetetty: Lau Hel 28, 2009 3:26 pm Vastaa lainaamalla viestiä  
Maarit



Liittynyt: 31 Tou 2008
Viestejä: 80
:


Items

Lisäys vielä: Meillekin oli tärkeää se, että kasvattajalta saa tukea tarvittaessa ja hän on kiinnostunut koirasta senkin jälkeen kun ne auton perävalot on hävinneet. Törmättiin pentua etsiessämme kasvattajiin, joita ei juurikaan kiinnostanut millaiseen kotiin koira tulisi. Se ei kyllä anna kovinkaan luotettavaa kuvaa kasvattajasta Rolling Eyes
Ja yksi syy, miksi B:n pennut kiinnosti myös, oli raakaruokinta ja tämä koiran elinikäinen ruokintapalvelu. Ihan loistavaa palvelua! Mies on ollut jo useamman vuoden ajan kiinnostunut raakaruokinnasta, mutta ei oltais uskottu, että se voi olla näinkin helppoa Wink
 
Näytä käyttäjän tiedot Lähetä yksityinen viesti
Takaisin alkuun  

  Lähetä  - Lähetetty: Sun Maa 01, 2009 12:44 pm Vastaa lainaamalla viestiä  
Sylvi



Liittynyt: 14 Hel 2007
Viestejä: 372
:
Paikkakunta: Helsinki

Items

No siks kun oon tuntenut Been jo 8 vuotta ja tiesin mitä saan kun häneltä koiran otan. Ja siks kun Bee osas auttaa mut koiramaailmaan sen mun vaikeen uroksen kanssa, eikä koskaan sanonut ettei tosta o mihinkään vaan yritti aina ratkoa ongelmat Smile

Siks kun Beellä on järki päässä :D
 
Näytä käyttäjän tiedot Lähetä yksityinen viesti
Takaisin alkuun  

  Lähetä  - Lähetetty: Sun Maa 01, 2009 8:07 pm Vastaa lainaamalla viestiä  
Maria ja Rocky



Liittynyt: 13 Maa 2007
Viestejä: 383
:
Paikkakunta: Söderkulla

Items

Jonnan myyntipuheen Laughing jälkeen niin laitetaanpa B:lle kysymys:

Ottaisitko itse Sonorian-koiran? Oletko tyytyväinen koiriisi? Ja onko vielä jotain mitä haluaisit koiriisi, mitä "puuttuu" vai onko nämä sinun visiosi come true?

_________________
The German Shepard: "loved by few - hated by many
RESPECTED BY ALL"
 
Näytä käyttäjän tiedot Lähetä yksityinen viesti Lähetä sähköposti
Takaisin alkuun  

  Lähetä  - Lähetetty: Sun Maa 01, 2009 11:12 pm Vastaa lainaamalla viestiä  
Birgitta



Liittynyt: 12 Hel 2007
Viestejä: 307
:
Paikkakunta: Pikkala

Items

Moi!

Tämä on hauska ja mielenkiintoinenkin ketju, ja mä olen myös ihan otettu näistä teidän kommenteista! "Vainoharhaisine" ostajineen kaikkineen ROFL

Maria ja Rocky kirjoitti:

Ottaisitko itse Sonorian-koiran?


Olen jo ottanut, monta a_happyhappy . Ja se onkin juuri se yksi ja ainoa syy, miksi näitä kasvatan: Saan itselleni sellaisia koiria kuin haluan. Kasvatan siis sen verran, että narttulinjat pysyvät yllä, ja saan sieltä sitten napattua itselleni koiria, kun tarvetta ilmenee.

Koko tämä kasvattamishommelihan lähti alunperin siitä, että halusin itselleni vain Nassen pennun uudeksi harrastuskoiraksi. Ei minulla ikinä ollut mitään visiota kasvattajaksi ryhtymisestä, vaan halusin vaan harrastaa (ja kasvattaa itselleni sen uuden "harrastusvälineen" Laughing ??). Kun sitten A-pentue kuitenkin oli harvinaisen terve ja käyttökelpoinen, ja meidän Luffe mitä sympaattisin ja täyspäisin koira, aloin ajatella, että tällaisen saaminen itselle jatkossakin täytyy varmistaa. Kun vielä samaan aikaan ympärillä oli paljon joko ominaisuuksiltaan tai terveydeltään harrastuksiin soveltumattomia sakemanneja, niin siitä se sitten lähti.

Maria ja Rocky kirjoitti:
Oletko tyytyväinen koiriisi? Ja onko vielä jotain mitä haluaisit koiriisi, mitä "puuttuu" vai onko nämä sinun visiosi come true?


Pakko sanoa, että olen kyllä kokonaisuuteen todella tyytyväinen. Kasvattien yleinen hyvä terveystilanne on ollut tosi mahtava asia, ja siihen liittyen luustot lähes 100% terveitä. Koirien liikkumista on myös aina todella kiva katsoa, koska ne ovat rakenteeltaan liioittelemattomia, riittävän kevyitä, ja niillä myös riittää menohaluja, jolloin tervettä rakennettakin pääsee hyödyntämään täysillä.

Tykkään näiden temperamentista, älykkyydestä, yhteistyöhalusta, rohkeasta ”elämä on ihanaa”-asenteesta ja siitä, että joukossa on paljon ERITTÄIN persoonallisia koiria.

Mun tavoitteenahan on sellainen rodun alkuperäistä paimenkoiratyyppiä muistuttava energinen ja temperamenttinen, mutta silti erittäin ohjattava koira, ja sellaisessa koiratyypissä, kun siihen vielä yhdistää voimakastahtoisuuden, älykkyyden, sopivasti aggressio-ominaisuuksia ja erilaisia alkukantaisia vaistotoimintoja, on lopputuotoksena usein melko luonteikkaita koiria, ja siten myös niitä ”suuria persoonia” a_smitten .

Käyttöminaisuuksia on pentueisiin siunaantunut tasaisesti, eikä joukossa taida olla yhtään koiraa, jota ei voisi ominaisuuksien puolesta suht helposti kouluttaa kokeisiin. Meidän Assi on vissiin ainut oikeasti haasteellinen, mutta kyllä sillekin vielä tulokset väännetään ;)

Aina pitää jalostusvalinnoilla pyrkiä täydentämään koirissa olevia puutteita, joten ihan 100% tyytyväinen kasvattaja ei varmaan koskaan voi olla. Saattaisi myös pikku hiljaa hiipua motivaatio kasvattamiseen, jos ei olisi mahdollisuutta aina edes jonkin ominaisuuden suhteen vielä kehittää omaa linjaansa seuraavassa sukupolvessa. Ne ominaisuudet sitten vaihtelevat pentueittain, riippuen kulloisestakin jalostusnartusta. Ja sehän se onkin yksi niistä jännittävimpiä asioita kasvattamisessa: katsoa, tuoko valittu uros linjaan niitä ominaisuuksia, joita siitä hakee. Odotan mielenkiinnolla, mitä olen saanut aikaiseksi sitten, kun oma narttulinja on taustalla jo siellä 5. polvessa. Eli alkavatko tietyt ominaisuudet olla ”vakioituneet” linjoihin.

Teoriassahan on niin, että jos sukupolvi toisensa jälkeen pyrkii tiettyihin ominaisuuksiin jatkaen sukua omia narttulinjoja ylläpitämällä, niin nämä toivotut ominaisuudet alkavat pikkuhiljaa olla siinä narttulinjassa niin vahvoina, että uroksen vaikutus lopputulokseen pienenee, ja näin pystyisi vakioimaan aika hyvin sitä jälkeläistön tasalaatuisuutta. Näin ainakin teoriassa. Siksi haluan ehdottomasti kehittää omia narttulinjoja ja nähdä, kuinka hyvin tämä onnistuu käytännössä.

Ehkä sitten muutaman sukupolven kuluttua alkaa vasta nähdä, millaisia ne ”Sonorian-koirat” oikeastaan ovat. Mutta tämä peruslinjaus, mistä tuossa kerroin, ja mikä näkyy jo nyt, tulee varmaankin säilymään aina.

t. Birgitta
 
Näytä käyttäjän tiedot Lähetä yksityinen viesti Lähetä sähköposti Käy lähettäjän sivustolla
Takaisin alkuun  

  Lähetä  - Lähetetty: Maa Maa 02, 2009 3:06 pm Vastaa lainaamalla viestiä  
Sylvi



Liittynyt: 14 Hel 2007
Viestejä: 372
:
Paikkakunta: Helsinki

Items

No siis mullahan on varsin loistava myyntipuhe Laughing Perustuu pelkästään tiukkoihin faktoihin ja omiin kokemuksiin Very Happy

Ja on ne koiratkin hyviä Laughing Laughing Laughing
 
Näytä käyttäjän tiedot Lähetä yksityinen viesti
Takaisin alkuun  

  Lähetä  - Lähetetty: Maa Maa 02, 2009 3:43 pm Vastaa lainaamalla viestiä  
Maria ja Rocky



Liittynyt: 13 Maa 2007
Viestejä: 383
:
Paikkakunta: Söderkulla

Items

AAMEN! Hyvin vastattu B! Ja Jonna, mitä nyt totuutta kieltämään Laughing

Jännää on kuitenkin se että jos joku kysyy mistä mun koira on niin voin ylpeänä sanoa sen mutta mulla ei ole monta tuttua jolle voisin Sonorian-koiraa suositella jos ne "vaan" haluaa sakemannin. Sen verran hyvänä pidän näitä karvakuonoja ja B:n työtä. Eli hyvän koiran saisivat mutta mitä koira saa... Twisted Evil Hyi, paha minä Laughing

_________________
The German Shepard: "loved by few - hated by many
RESPECTED BY ALL"
 
Näytä käyttäjän tiedot Lähetä yksityinen viesti Lähetä sähköposti
Takaisin alkuun  

  Lähetä  - Lähetetty: Tii Maa 03, 2009 10:27 am Vastaa lainaamalla viestiä  
Elisa



Liittynyt: 12 Hel 2007
Viestejä: 910
:
Paikkakunta: Vantaa

Items

Miksi minä valitsin Sonorian kennelin: koska se on paras Very Happy ja sopii minun kriteereihin koiranpidosta.

_________________
"She is your friend, your partner, your defender, your dog. You are her life, her love, her leader. She will be yours, faithful and true, to the last beat of her heart. You owe it to her to be worthy of such devotion."
 
Näytä käyttäjän tiedot Lähetä yksityinen viesti Lähetä sähköposti
Takaisin alkuun  

  Lähetä  - Lähetetty: Kes Maa 25, 2009 5:03 am Vastaa lainaamalla viestiä  
Dalinda



Liittynyt: 15 Hel 2007
Viestejä: 83
:
Paikkakunta: KEURUU

Items

Bingo! Very Happy
Sie sen sanoit lyhyesti ja ytimekkäästi, joten mitä tuohon voisi enää lisätä.

Laitetaan nyt kuitenkin muutamia mietteitä Idea
Miksi Sonorian koira?

1. Koirien terveystilastot ehottomasti omaa luokkaansa Shocked
2. Kasvattajan asenne koiran myynnistä. Ei myy ihan kaikille tosta noin vaan. On aidosti kiinnostunut minkälaiseen kotiin koira menee. Smile
3. Ei tee pentueita "liukuhihnalla".
4. Kasvattaja on aidosti kiinnostunut kasvateistaan, myös sen jälkeen kun ne perävalot häviää näkyvistä.
5. Kasvattaja arvostaa kaikkia lajeja! Surprised
6. Kyseinen yhdistelmä kiinnosti todella paljon Very Happy
7. Mahdollisuus yhteisiin treeneihin
8. Ruokintapalvelu, joka auttoi meitä ainaskin todella paljon.
9. Hyvät nettisivut, joissa on paljon tietoa
10. Koska se on paras Laughing

Saan olla onnellinen, että B minulle Cindyn myi. Very Happy
Toivon, että myös B tulee olemaan tyytyväinen Cindyn jälkeläisiin ja niistä tulisi edes vähänkin yhtä hyviä kuin "oikeat" Sonorian koirat Very Happy

_________________
Koiran sydän on maailmaa suurempi.
 
Näytä käyttäjän tiedot Lähetä yksityinen viesti Lähetä sähköposti
Takaisin alkuun  

  Lähetä  - Lähetetty: Lau Hei 25, 2009 8:10 pm Vastaa lainaamalla viestiä  
tarja hiitola



Liittynyt: 25 Lok 2008
Viestejä: 14
:


Items

Mä taidan vastata tähän vähän "myöhässä", mutta nyt on kokemusta Sonoriasta ja Birgitasta. Arvostan todella sitä, että voin luottaa B:n ja häneltä saan hyviä vinkkejä ja voin myös treenata hänen kanssaan. Viimeksi tehtiin ekat jälkitreenit heidän pihalla ja innostuin asiasta. Fasu suoriutui hyvin ekoista jäljistä.(omistaja ehkä hieman liian innokas).
Myös se aito kiinostus koirista merkitsee paljon.
Olen kiitoksen velkaa myös Jonnalle (ja Sylville) jonka puoleen käännyin palattuani aina Faustin kuvaan ja tarinaan netissä.
ja niihän siinä kävi, että entisen työkaverin koira oli Birgitalta.
nyt Sylvi ja Fasu hyviä ulkoilukamuja.
Taidampa taas ens viikolla hakea Sylvin lenkille, jos ovat kotona tossa naapurissa.
 
Näytä käyttäjän tiedot Lähetä yksityinen viesti Lähetä sähköposti
Takaisin alkuun  

26th Oct 09 - For urgent error, please post at our FaceBook group. Support platform will be back within 1-2 days.

  Koiramainen keskustelupalsta Foorumin päävalikko -> Yleinen keskustelu -> Miksi päädyit Sonorian-kenneliin? Kaikki ajat ovat GMT + 1 tunti  
Sivu 1 Yht. 1  
Et voi kirjoittaa uusia viestejä tässä foorumissa
Et voi vastata viesteihin tässä foorumissa
Et voi muokata viestejäsi tässä foorumissa
Et voi poistaa viestejäsi tässä foorumissa
Et voi äänestää tässä foorumissa

   
  
 Tämä foorumi on lukittu, et voi kirjoittaa uusia viestejä, vastata vanhoihin tai muokata viestejä  Tämä aihe on lukittu, et voi muokata vastauksia tai kirjoittaa uusia vastauksia  

Koiramainen keskustelupalsta topic RSS feed 


Powered by phpBB © 2001-2005 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin

PHPBB FREE HOSTING by miumu. Create your PHPBB MESSAGE BOARDS FOR FREE now!
PRIVACY POLICY