|
|
Koiramainen keskustelupalsta Sonorian-keskustelupalsta avataan omalle palvelimelle pian, osoitteeseen www.sonorian.fi/forum heti kun keskustelut on siirretty. Siihen saakka kirjoittaminen on lukittu.
|
26th Oct 09 - For urgent error, please post at our FaceBook group. Support platform will be back within 1-2 days.
Treenikalenteri v2009 - - Lähetetty: Tor Tam 29, 2009 4:18 pm |
|
|
Ezio

Liittynyt: 12 Hel 2007
Viestejä: 850
:
Paikkakunta: Jyväskylä
Items
|
|
Tämän ketjun idea on pitää treenikalenteria myöskin meille, joilla säännölliset treenipäiväkirjat, blogit tms eivät ole käytössä. Kun jotain on julkistanut, saattaa motivaatio myöskin lopputulokseen kasvaa. Julkinöyryytys on ihmeen tehokasta.
-------------
TREENIKALENTERI v. 2009 - (2099?)
seuraaminen:
-peruasento moitteettomalla katsekontaktilla, omaehtoinen hakeutuminen kontaktiin
-oikea paikka, ei painamista, ei edistystä
-suoruus
-maksimivire, ilman ääntelyä!
jäävät liikkeet:
-istuminen nopeammaksi ja varmaksi
-maahanmeno nopeammaksi, kaikki käyntinopeudet
-seisomisen muistuttelua, kaikki käyntinopeudet
luoksetulo
-vauhdissa ei tingitä
-ehdoton törmäämättömyys
-suora ja tiivis edessä istuminen
-nopea ja täsmällinen perusasento
noudot
-mälväykset pois joka noudosta!
-vauhdissa ei tingitä
-tiivis mutta törmäämätön palautus
-suora edessä
-nopea ja täsmällinen perusasento
eteenmeno:
-valmisteleva osuus kuntoon
-suora ja välitön eteneminen
-maahanmeno varmaksi ensimmäisestä käskystä
paikalla makuu:
-virheettömyys
Vaikuttaisi että tekemistä riittäisi...hmm..... Helpompi taitaa olla suoraan vaan luovuttaa
---------------
Kukin ruksaamaan sitten omiin listoihinsa ongelmansa sitä myöten pois kun valmista. Päivitys tilanteisiin vallan suotavaa.
Allekirjoittanut varannut alustavasti v 2099 itselleen takarajaksi, ettei ainakaan turhalla kiireellä tulisi koulutusta pilattua.
Vaihtoehtoisesti hankkii vaaleanpunaiset lasit ja toteaa ettei mitään ongelmia ole nähtykään. Kaikk käy kuin tanssi. Ja kaikki on ihanaa
Muita mukaan?
|
|
|
|
|
- Lähetetty: Per Tam 30, 2009 4:30 pm |
|
|
Sylvi

Liittynyt: 14 Hel 2007
Viestejä: 372
:
Paikkakunta: Helsinki
Items
|
|
Mä otan ne vaaleenpunaset lasit suoraan vaan kaikkeen muuhun, paitsi puruihin.
Ja lähinnä sen että elämä on ihanaa! Jos se vaiks sit oiskin
|
|
|
|
|
- Lähetetty: Per Tam 30, 2009 6:49 pm |
|
|
Ezio

Liittynyt: 12 Hel 2007
Viestejä: 850
:
Paikkakunta: Jyväskylä
Items
|
|
Sylvi kirjoitti: |
Ja lähinnä sen että elämä on ihanaa! Jos se vaiks sit oiskin  |
Liika positiivisuus on aina pahasta, mutta kerrankin ton voi itsekin allekirjoittaa - ja vieläpä onnistuneiden treenien jälkeen (oltiin kaksin pimeällä kentällä, selittänee varmaan loput)
|
|
|
|
|
- Lähetetty: Lau Tam 31, 2009 6:22 pm |
|
|
Sylvi

Liittynyt: 14 Hel 2007
Viestejä: 372
:
Paikkakunta: Helsinki
Items
|
|
Juu pimeä kenttä on oiva
Vaaleenpunaset lasit oli oiva keino, Sylvi suoriutui erinomaisesti tämän aamuisista pelastuskoiratreeneistä Jei!
Ja juu liika positiivisuus on persiistä mutta eipä tuo lähes 20 vuoden pessimismikään mua mihkään viäny että mää tairan kokkeilla tätä pikkusen positiivisempaa asennetta
|
|
|
|
|
- Lähetetty: Sun Hel 08, 2009 1:38 pm |
|
|
Ezio

Liittynyt: 12 Hel 2007
Viestejä: 850
:
Paikkakunta: Jyväskylä
Items
|
|
Jos tähän väliin tulis vaikka valehtelemaan että painaminen on saatu pois, ja hivenen sitä tilaa seuraamiseen - kuinkahan nopeasti valheesta jäisi kiinni...
Pahin ongelma tällä hetkellä ehdottomasti edistäminen seuraamisessa. Täytyy näemmä todella alkaa kiinnittää siihen huomiota.
Noudoissa ja luoksetuloissa vauhti kärsinyt nyt hieman, kun täytynyt panostaa hieman muihin tekijöihin. Noudot tehty kaksikiloisella.
Tämän päiväistä kohellusta www.juku.wippiespace.com/8-2-09.wmv
|
|
|
|
|
- Lähetetty: Per Maa 06, 2009 9:42 pm |
|
|
Ezio

Liittynyt: 12 Hel 2007
Viestejä: 850
:
Paikkakunta: Jyväskylä
Items
|
|
Jottei elämä menisi liian vakavaksi, ja tavoitteet mahdottomiksi - niin välillä täytyy suosiolla ottaa ne valkoiset lasit päähän, ja tyytyä kohtaloon. Onpahan edes joku jota ei saa ääntelemään ja poikittamaan vaikka mitä tekisi
(Oli pakko leikkiä vähän ohjelmalla)
|
|
|
|
|
- Lähetetty: Sun Maa 08, 2009 4:55 pm |
|
|
EnZo

Liittynyt: 18 Hel 2007
Viestejä: 53
:
Paikkakunta: Espoo
Items
|
|
Tehäänkö niin et Enzo tulee teille pariks kuukaudeks asumaan ja koulutat siitä kunnon koiran ku sulta se näyttää luonnistuvan
Harmittaa vähän ku nyt en voi yli 3 kuukauteen treenaa Enzoo, ku pääsin aukkiin ja se on Turus. Sieltä ei oikeen tulla treenivapaille.
|
|
|
|
|
- Lähetetty: Sun Maa 08, 2009 8:59 pm |
|
|
Maria ja Rocky

Liittynyt: 13 Maa 2007
Viestejä: 383
:
Paikkakunta: Söderkulla
Items
|
|
Meillä on se metrin este mitä tullaan treenaamaan.
Kaikkea muuta pitäisi myös viilata mutta neljän vuoden virheet voi pysyä mukana vielä vähän aikaa muutenhan meillä loppuisi tekemiset
|
|
_________________ The German Shepard: "loved by few - hated by many
RESPECTED BY ALL"
|
|
|
|
- Lähetetty: Maa Maa 09, 2009 12:25 pm |
|
|
Ezio

Liittynyt: 12 Hel 2007
Viestejä: 850
:
Paikkakunta: Jyväskylä
Items
|
|
EnZo kirjoitti: | Tehäänkö niin et Enzo tulee teille pariks kuukaudeks asumaan ja koulutat siitä kunnon koiran ku sulta se näyttää luonnistuvan
|
Joo ootas kun mä mietin mitä kaikkea kivaa sille ehtisinkään parissa kuukaudessa opettamaan...Käviskö huuto, vinkuminen, poikitus, puskeminen, painaminen, vinous, mälvääminen, kapulan silppuaminen, hyppiminen, pomppiminen, treeniliivin repiminen ja lopuksi tietty vielä kissan syöminen....? Tuo vaan - eiköhän me siitä tuollainen kunnon koira sitten saada
Me siirryttiin muuten Jukun kanssa nameihin. Ihan vain yhden viikonlopun ajaksi. Todetaksemme että liki kaksi pussia lihapullia per treeni on liikaa siihen nähden että koira olisi kokoajan ja jokatilanteessa hiljainen...
Pitäiskö sellainen `luovutan suosiolla´ -ketju perustaa?
|
|
|
|
|
- Lähetetty: Maa Maa 09, 2009 2:34 pm |
|
|
Birgitta
Liittynyt: 12 Hel 2007
Viestejä: 307
:
Paikkakunta: Pikkala
Items
|
|
Moi!
Koiran ehdollistaminen uuteen käyttäytymismalliin, esim. siihen keskittyneeseen ja oikeasti ohjaajaa kuuntelevaan (ei pelkästään palloa/patukkaa kaikin voimin tavoittelevaan) mielentilaan ottaa aikansa. Mitä pitemmän ajan ja useamman kerran koira on saavuttanut haluamansa jollain muulla kuin toivotulla tavalla, sen kauemmin kestää.
Poisopettaminen on aina työläämpää kuin se, että pääsee liikkeelle "puhtaalta pöydältä", kuten pennun kanssa. Siksi kaikki mahdolliset ongelmavyyhdit kannattaa purkaa ennenkuin ne pääsevät edes kehittymään.
Tuli vielä mieleen, että oli palkkaustapa mikä tahansa, koira ei saisi kokea, että ohjaaja on "este" koiran ja palkan välillä, jolloin se turhautuu ja alkaa kaikenlainen ei-toivottu sijaiskäyttäytyminen. Jotkut koirat turhautuvat helpommin kuin toiset, joten esim. palkkaustiheyden suhteen tulee edetä sen oman koiran ominaisuuksien mukaan.
Koira ja ohjaaja eivät siis saisi ajautua mihinkään "tahtojen taisteluun", vaan koiran pitäisi kokea, että aktiivinen ja keskittynyt yhteistyö ohjaajan kanssa on keino saada palkka.
Asioita poisopetettaessa palkataan siis aluksi usein, ihan niinkuin pentua koulutettaessa (= opetetaan ehdollistumista tiettyihin käskyihin ja siihen, miten halutaan koiran vastaavan ohjaajan käskyihin, liikkeisiin yms.) , ja jatkossa palkkauskertoja harvennetaan, kun koira on ehdollistunut tilanteisiin oikein.
Tämä koskee sekä yliaktiivisen että vähän yhteistyöhaluttoman koiran kouluttamista. Palkkaustavat eroavat sitten koiran ja tilanteen mukaan. Aina sellainen palkka, että koira todella kokee sen palkkana, mutta ei sellainen, että koira ajautuu palkkaamisen takia ylikierroksille.
Sitten toisaalta on koiria (yleensä ei niin saalispainotteisia), jotka nimenomaan haluavat vähän haastaa ohjaajaa, ja tarvitsevat tätä pientä "vääntöä" ollakseen parhaimmillaan, mutta siinäkin koiran pitää olla sopivasti vahvoilla ohjaajan suhteen, ei niin, että ohjaaja latistaa koiraa. Jos kyseessä on luonteeltaan voimakas koira, ei kuitenkaan kannata alkaa "vääntää" ennenkuin arkitottis on kunnossa ja suhde ohjaajaan toimii.
Lihapullista palkkana muuten sen verran, että 100g lihapullia vastaa energiamäärältään 100g naudan jauhelihaa (ihmisten), joten jos käyttää säännöllisesti lihapullia palkkana. se kannattaa huomioida ruokinnassa, jottei koira liho.
t. Birgitta
|
|
|
|
|
- Lähetetty: Tii Maa 10, 2009 10:21 am |
|
|
Elisa

Liittynyt: 12 Hel 2007
Viestejä: 910
:
Paikkakunta: Vantaa
Items
|
|
Sitäpaitsi lihapullat haisee kamalalta yäkkk!
Me yritetään v. 2009:
- keskittymistä kentällä eli viettitaso sopivaksi
- mälväämiset pois noudoista
- eteenmenot VAIN käskystä (vaikka se koiran mielestä onkin sika siistiä)
- ohjaajalle myös viettitila sopivaksi
- seiso -käskyn opetteleminen
|
|
_________________ "She is your friend, your partner, your defender, your dog. You are her life, her love, her leader. She will be yours, faithful and true, to the last beat of her heart. You owe it to her to be worthy of such devotion."
|
|
|
|
- Lähetetty: Tii Maa 10, 2009 11:44 am |
|
|
Maria ja Rocky

Liittynyt: 13 Maa 2007
Viestejä: 383
:
Paikkakunta: Söderkulla
Items
|
|
"- ohjaajalle myös viettitila sopivaksi"
Siitä olen luovuttanut kokonaan!!! Ei mene muijalle jakeluun... Ei vaikka kuinka yritän
Olen tullut siihen tulokseen että haluaisin lerille missä tehdään samoja juttuja kun jossain laihdutustalossa. Kaikille oma ohjelma ja että on siellä vaikka kuukauden että kouluttajat näkee miten tehdään kotona ja lenkillä myös.
Siinä Iralle idea...
|
|
_________________ The German Shepard: "loved by few - hated by many
RESPECTED BY ALL"
|
|
|
|
- Lähetetty: Lau Maa 21, 2009 11:15 pm |
|
|
Ezio

Liittynyt: 12 Hel 2007
Viestejä: 850
:
Paikkakunta: Jyväskylä
Items
|
|
Hömppäilemässä jälleen http://juku.wippiespace.com/videot/21-3/21_3.swf
Tämä on varmaan sitten sellaista hiljaista ja nättiä tekemistä?
Kiva kun saatiin vihdoin vähän häiriötäkin vahingossa tuonne kentälle kun oli taakanvetäjät kerääntyneet yhteen laitaan, ja jalkapalloilijalapset toiseen. Aivan liikaa joutuu ilman häiriötä treenata!
Mutta yhteen asiaan alan olla tyytyväinen. Tuo koira osaa jo edestä sivulletulot aika kivasti, mutta eiköhän siihenkin saada takapakkia otettua
|
|
|
|
|
- Lähetetty: Lau Maa 21, 2009 11:41 pm |
|
|
Birgitta
Liittynyt: 12 Hel 2007
Viestejä: 307
:
Paikkakunta: Pikkala
Items
|
|
Hyvä Tia! Hyvä treeni! (Paitsi se liina siellä teidän molempien jaloissa... ).
t. B
|
|
|
|
|
- Lähetetty: Maa Maa 23, 2009 8:56 am |
|
|
Marika

Liittynyt: 14 Hel 2007
Viestejä: 507
:
Paikkakunta: Vantaa
Items
|
|
Olitko Tia ottanut diapamia tai jotain?
Hyvä, hyvä!
|
|
|
|
|
|