Koiramainen keskustelupalsta Foorumin päävalikko
  Koiramainen keskustelupalsta
Sonorian-keskustelupalsta avataan omalle palvelimelle pian, osoitteeseen www.sonorian.fi/forum heti kun keskustelut on siirretty. Siihen saakka kirjoittaminen on lukittu.
 

            Kalenteri

26th Oct 09 - For urgent error, please post at our FaceBook group. Support platform will be back within 1-2 days.

Koiramainen keskustelupalsta Foorumin päävalikko -> E:t lapsosina -> Pentuaika kertomuksista Siirry sivulle Edellinen  1, 2, 3, 4  Seuraava
Tämä foorumi on lukittu, et voi kirjoittaa uusia viestejä, vastata vanhoihin tai muokata viestejä  Tämä aihe on lukittu, et voi muokata vastauksia tai kirjoittaa uusia vastauksia Näytä edellinen aihe :: Näytä seuraava aihe 
  Lähetä  - Lähetetty: Kes Maa 07, 2007 9:27 pm Vastaa lainaamalla viestiä  
riitta
Vieras




:


Items

Eikö koko karvarepertuaarin nosto meinaa epävarmuutta ja niskakarvarepertuaarin nosto taas jonkinasteista itsevarmuutta? Mistähän olen tällaisen ajatuksen edes kuullut :?
 
Takaisin alkuun  

  Lähetä  - Lähetetty: Tor Maa 08, 2007 10:18 am Vastaa lainaamalla viestiä  
Elisa



Liittynyt: 12 Hel 2007
Viestejä: 910
:
Paikkakunta: Vantaa

Items

Kyllähän se riippuu myös koiran turkista, miten se karvansa ylös saa.
Meidän ensimmäinen yhteinen koira oli noutaja ja erittäin epävarma ja pehmeä kaikessa, eikä siltä noussut kuin niskakarvat pystyyn - ja täytyy sanoa etten kaikilla luennoilla ja kursseilla ole kyllä moisesta kuullutkaan.

_________________
"She is your friend, your partner, your defender, your dog. You are her life, her love, her leader. She will be yours, faithful and true, to the last beat of her heart. You owe it to her to be worthy of such devotion."
 
Näytä käyttäjän tiedot Lähetä yksityinen viesti Lähetä sähköposti
Takaisin alkuun  

  Lähetä  - Lähetetty: Tor Maa 08, 2007 11:45 am Vastaa lainaamalla viestiä  
riitta
Vieras




:


Items

Mäkään en yhtään muista, että mistä moista olen kuullut/ lukenut :? Mutta sen, mitä mietin tuttuja koiria ko. väittämä tuntuu ihan loogiselta.
 
Takaisin alkuun  

  Lähetä  - Lähetetty: Maa Maa 12, 2007 2:34 pm Vastaa lainaamalla viestiä  
Elisa



Liittynyt: 12 Hel 2007
Viestejä: 910
:
Paikkakunta: Vantaa

Items

Kun Riitta kerran olet ko. asiaa (karvan nostoa) tuolla SPK-foorumissa kysellyt, niin huomasit varmaan, että karvannostolla ei tuollakaan noiden ihmisten mielestä ollut mitään merkitystä sille, onko pentu arka vai ei, vain sillä, meneekö se katsomaan sitä "peikkoa".

_________________
"She is your friend, your partner, your defender, your dog. You are her life, her love, her leader. She will be yours, faithful and true, to the last beat of her heart. You owe it to her to be worthy of such devotion."
 
Näytä käyttäjän tiedot Lähetä yksityinen viesti Lähetä sähköposti
Takaisin alkuun  

  Lähetä  - Lähetetty: Maa Maa 12, 2007 7:58 pm Vastaa lainaamalla viestiä  
riitta
Vieras




:


Items

Ei olekaan kukaan sanonut, mutta suoranaisesti en edes kysellyt niistä karvojen nosteluista. Karvojen nostelu on kuitenkin varsin oleellinen osa koirien elekietä, se, onko väliä sillä, onko koko letti pystyssä vai vain osa, en tiedä, mutta toivon, että se joskus selviää, kun pääsee näkemään ja seuraamaan erilaisia koiria (nyt on oma kokemuspohja niin naurettavan pieni, etten voi mitään alkaa väittämään, ainoastaan ihmetellä ja laitta asioita korvan taakse). Uskon, että jotain merkitystä sillä on, mutta voiko siitä tulkita jotain eroa epävarmuuteen ja rohkeuteen, en tiedä, muistelen vain näin jostain lukeneeni/ kuulleeni.
 
Takaisin alkuun  

  Lähetä  - Lähetetty: Kes Huh 11, 2007 3:49 pm Vastaa lainaamalla viestiä  
Ezio



Liittynyt: 12 Hel 2007
Viestejä: 850
:
Paikkakunta: Jyväskylä

Items

Joko on uusia kertomuksia pennuille tipahdellut? Smile
*miten niin utelias*

_________________
Sonorian Ezio "Juku"
JK1 VK1 EK1 BH TOKO VOI AGI II
s. 21.06.2006
A/A, 0/0
Selkä: Lumbosakraalistenoosi, leikattu 9/09
 
Näytä käyttäjän tiedot Lähetä yksityinen viesti Lähetä sähköposti Käy lähettäjän sivustolla
Takaisin alkuun  

  Lähetä  - Lähetetty: Kes Huh 11, 2007 4:14 pm Vastaa lainaamalla viestiä  
Eboli
Site Admin


Liittynyt: 09 Hel 2007
Viestejä: 329
:
Paikkakunta: Vantaa

Items

Jos olisi tullut, olisin sen heti ensimmäisenä tänne laittanut! Laughing

Ei sillä, mä oletan että siinä lapussa tulee vaan lukemaan että Lilli oli äänekäs ja sellanen "päälle-päsmäri" joka kiusasi pentue sisaruksiaan. Rolling Eyes

_________________
Miksi olla vaikea, kun vähällä vaivalla voi olla täysin mahdoton?
 
Näytä käyttäjän tiedot Lähetä yksityinen viesti Lähetä sähköposti Käy lähettäjän sivustolla MSN Messenger
Takaisin alkuun  

  Lähetä  - Lähetetty: Tor Huh 19, 2007 11:02 am Vastaa lainaamalla viestiä  
Marika



Liittynyt: 14 Hel 2007
Viestejä: 507
:
Paikkakunta: Vantaa

Items

banana Sain Onnin pentuaikakertomuksen!

Tässä Birgitan ennuste:
- Perusominaisuuksiltaan ennustaisin Escamillon olevan temperamenttinen, suhteellisen hyvähermoinen ja rohkea, mahdollisesti hieman pehmeä.
- Escamillo vaikuttaa erittäin tasapainoiselta pennulta, ja pelottavistakin tilanteista hän palautuu yleensä nopeasti.
- Escamillon keskittymiskykyä kannattaa jonkin verran tukea, koska temperamenttisena ja uteliaana koirana häntä kiinnostavat monet asiat ympärillä. Välillä hän saattaa myös tarvita hieman aikaa rentoutuakseen uusissa tilanteissa. Escamillon keskittymiskykyä voi kehittää esim. motivoimalla hänet hyvin tehtäväänsä, ja palkkaamalla hänet erityisen hyvin hänen tehtyään paljon töitä jonkin asian eteen. Työntekoa (esim. jäljellä/esineruudussa) ei myöskään saa häiritä, vaan antaa pennun itse työskennellä rauhassa.
- Escamillo on leikkihaluinen ja sinnikäs pentu, viettiominaisuuksiltaan todennäköisesti saalispainotteinen.
- Escamillo näyttäisi turhautuvan melko helposti, joten tätä kannattaa käyttää koulutuksessa hyväksi nostamaan viettiä tarvittaessa.
- Sijaistoimintana Escamillolla esiintyy lähinnä vain ”hepulikohtauksia” joissakin jännittävissä tilanteissa.
- Itsenäisyyttä ja kontaktihalua Escamillolla tuntuu olevan sopivassa suhteessa, mutta välillä luoksetulokutsut vaativat todennäköisesti jo pentuna hieman saalisärsykkeitä tms. vahvistuksekseen.
- Dominanssiltaan Escamillo on pentueen ”ylempää keskitasoa”.
- Escamillon saaliskäyttäytyminen on energistä, hän vastustaa hyvin ja ravistaa mielellään esineitä. Ote on usein heti aluksi täysi,
ja vajaan otteen Escamillo yleensä korjaa.
- Tottelevaisuuskoulutuksessa on tärkeää muistaa opettaa saalisrauhan merkitys, jotta kentällä olemisesta ei tulisi pelkkää riehumista. Toisaalta saalisrauhaa ei saa käyttää hyväkseen myöskään liikaa, koska silloin koirasta saattaa tulla jo liiankin rauhallinen palkkaustilanteissa.

- Kielellä naksuttaminen on koodiääni, joka tarkoittaa, että ruokaa on tulossa. Tätä kannattaa ylläpitää, koska siitä on esim. tottelevaisuuskoulutuksessa suuri apu kontaktia haettaessa. Anna pennulle aluksi makupala joka kerta naksuttaessasi, ja naksuttele myös ruokaa antaessasi, jotta ehdollistuminen vahvistuu kunnolla. Opetettaessa koiralle sen kutsumanimeä sitä kutsutaan ensin nimellä, ja heti perään naksutetaan kielellä. Tämä opettaa koiran nopeasti reagoimaan myös pelkkään nimeensä vauhdilla.
- Koska elämä kasvattajan luona on ollut melko hiljaista, kannattaa Escamillo jo pentuna totuttaa kaikenlaisiin meluisiin asioihin.


Ainakin vielä pitää täysin paikkansa.

Kun kyselin Birgitalta pentua, hän kysyi ominaisuuksia, joita toivoisin pennulla olevan, en todellakaan osannut arvata, että saan tarkalleen sitä mitä "tilaan".

Syvä kumarrus ja iso KIITOS!
 
Näytä käyttäjän tiedot Lähetä yksityinen viesti Käy lähettäjän sivustolla
Takaisin alkuun  

  Lähetä  - Lähetetty: Tii Tou 22, 2007 9:30 am Vastaa lainaamalla viestiä  
Eboli
Site Admin


Liittynyt: 09 Hel 2007
Viestejä: 329
:
Paikkakunta: Vantaa

Items

Viimeisenä vaan ei vähäisimpänä, saanko esitellä: Eboli

MILLAINEN PENTU ON EBOLI?
- Kasvattajan luona 8 viikon aikana tapahtunutta

- Eboli syntyi keskiviikkona 21.6.-06 klo 15.24, toisena kahdeksasta pennusta. Syntymäpainoksi kirjattiin 350 grammaa, ja touhukas pentu lähti liikkeelle melkein heti napanuorasta päästyään.
- Ollessaan ensimmäistä kertaa sylissä 3 päivän ikäisenä Eboli vaikutti erittäin temperamenttiselta pennulta: Hän haukotteli ensin kerran, kiljaisi sitten ärtyneenä ja pyristeli pontevasti hetken aikaa. Hän rauhoittui kuitenkin melko pian. Ensimmäisen viikon aikana Eboli oli sylissä toisinaan erittäin rauhallinen, eikä reagoinut juuri mitenkään, toisinaan taas saattoi esiintyä pientä pyöriskelyä tai temperamenttista nenänkäyttöä. Välillä Ebolia oli erittäin vaikea saada pysymään selällään. Sijaistoimintana noissa tilanteissa esiintyi haukottelua ja jalkojen pureskelua.
- Ensimmäisellä viikollaan temperamenttinen Eboli innostui ruoka-aikoina välillä niin suunnattomasti, ettei oikein ehtinyt miettiä, mistä sitä maitoa pitäisi hakea, ja tarrautui välillä imemään innolla esim. Sirkun tassua.
- Toisen viikon aikana Eboli käyttäytyi sylissä useimmiten tyynesti, toisinaan hän liikkui rauhallisesti tutkiskellen tai käsiä maistellen, eikä selällään pysyminenkään tuottanut enää suuria hankaluuksia. Ääntelyä ei näissä tilanteissa usein esiintynyt, mutta silloin kun niitä kuului, ne olivat joko ärtyneitä tai kiihtyneitä kiljahduksia, ei vinkumista.
- 9 päivän ikäisenä Eboli kokeili neljälle jalalle nousemista ja pysyikin siinä horjahdellen hetken aikaa.
- 11 päivän ikäisenä silmät alkoivat raottua hieman, ja 12 päivän ikäisenä ne olivat kokonaan auenneet.
- Silmien auettua meno sylissä alkoi kiihtyä, kun Eboli touhotti ympäriinsä tutkien ja haistellen aktiivisesti, käsiä ja vaatteita maistellen.
- Jo 2 viikon ikäisenä Eboli osoitti, että hän ei kuvia kumartele, ja nappasi topakasti kiinni kasvattajan huulista kasvojen tasolle nostettaessa. Sylissä oltuaan hän kontaktihaluisena pentuna hakeutui toisinaan itse takaisin ihmisen viereen lepäilemään.
- 15 päivän ikäisenä Eboli leikki jo riehakkaita retuutusleikkejä sisarustensa kanssa.
- 2,5 -viikkoisena hän aloitti myös kasvattajan "retuuttamisen" tulemalla oma-aloitteisesti puremaan jalkoja ja vaatteita.
- Eräänä päivänä 2,5 viikon ikäisenä Eboli ulvoi, ja sai "kuoroon" liittymään muitakin pentuja.
- Vajaan 3 viikon ikäisenä Eboli innostui kerran sylissä leikkimään niin hurjasti, ettei hänestä meinannut päästä ollenkaan eroon. Erittäin taistelutahtoinen pentu.
- Tutustuessaan ensimmäistä kertaa maailmaan pentulaatikon ulkopuolella 3-viikkoinen Eboli tutki paikkoja aktiivisesti, ei äännellyt eikä hermostunut. Hän kävi myös "tassuttamassa" peilikuvaansa. Lopuksi hän kävi rauhallisesti pentulaatikon viereen nukkumaan.
- 3-viikkoisena pentujen ominaisuuksia arvioitaessa Eboli oli luonut vaikutelman erittäin temperamenttisesta ja taistelutahtoisesta pennusta. Myös rohkeutta ja terävyyttä hänellä tuntuisi olevan.
- Ruoka-aikojen päättymisestä Eboli halusi päättää itse, ja roikkuikin joskus sinnikkäästi Sirkun mahan alla vaikka Sirkku oli jo liikkeellä.
- Pentujen päästessä ensimmäistä kertaa yhdessä ulos Eboli rynni sinne uteliaana heti ensimmäisten joukossa.
- Vajaan 4 viikon ikäisenä Eboli oli todella innostunut leikkimään kasvattajan sormilla. Sitä hän olisi jaksanut loputtomasti. Hän kiipesi usein itse syliin leikkimään, ja asenne oli todella vaativa Smile
- Vaikka Eboli on erittäin taistelutahtoinen pentu, niin sisarusten kanssa painiessaan hän ei koskaan raivostunut oikeasti, vaan leikki sujui hallitusti.
- Kuukauden ikäisenä Eboli alkoi vaania sisaruksiaan aina sopivissa tilanteissa, "hyökäten" sitten pahaa-aavistamattoman pentuetoverin kimppuun.
- Kuunneltaessa musiikkia ensimmäistä kertaa Eboli ei juurikaan noteerannut voimakasta melua.
- Ensimmäisessä kahdenkeskisessä leikissä kasvattajan kanssa 4,5 -viikkoinen Eboli otti helposti katsekontaktin. Pallon perään hän lähti joka kerta heitettäessä, otti sen suuhunsa ja useimmiten myös ravisti. Joka kerta Eboli jäi pureskelemaan palloa. Myös rättiä Eboli veti itselleen, vaikkei vielä kovin vahvasti, ja pureskeli sitäkin sitten aikansa.
- Päästessään uusiin, outoihin paikkoihin kasvattajan kanssa Eboli oli usein niin innostunut leikkimään sormilla tai puremaan varpaita ja vaatteita, ettei malttanut heti lähteä tutkimaan. Lähtiessään etenemään hän sitten liikkui eteenpäin ripeästi häntä pystyssä ja tutki paikkoja hermostumatta ja itsevarmasti, joskin välillä hieman ylimalkaisesti. Näiden uusien tilanteiden jälkeen hän käyttäytyi täysin rennosti, otti taas kontaktia häntä vimmatusti heiluen, eikä vaikuttanut lainkaan stressaantuneelta.

- Kohti liikkuvaan mekaaniseen leluun Eboli suhtautui rohkeasti ja uteliaasti. Hän meni suoraan liikkuvan lelun luo, kaatoi sen, ja tutki sitä tarkasti häntä pystyssä. Sitten hän otti sätkivän lelun suuhunsa ja kantoi sitä pudotellen lelua muutaman kerran ottaen sen aina uudestaan. Eboli toi testivälineen lopulta kasvattajan luo, otti sen tiukkaan otteeseen käpälien väliin ja alkoi syödä sitä. Tehtäessä luoksetuloa lelun ohi hän nappasi sen vielä vauhdissa mukaan ja toi uudelleen J.
- 5,5 -viikkoisena leikittiin taas kahden kesken kasvattajan kanssa. Eboli piti pennuista parhaiten kontaktia, ja oli nopein saalistaja. Hän otti heitetyn pienen vinkusiilin joka kerta suuhunsa, ravisti ja jäi puremaan sitä. Myös rätistä Eboli innostui hyvin, ravisti ja myös vastusti jonkin verran. Hän kantoi rättiä hyvin, toi sen välillä lähellekin ja antoi samalla silittää itseään. Välillä Eboli taas kantoi rätin mieluummin itselleen hieman kauemmas. Todella hyvä leikkijä.
- Ensimmäisillä pienillä kävelyillään aidatun pihan ulkopuolelle Eboli oli erittäin reipas ja iloinen. Hän leikki ja tutki rennosti, ja tuli muutaman kerran myös moikkaamaan kasvattajaa ja leikkimään hänen luokseen. Vaikutti todella reippaalta ja tasapainoiselta retkeilijältä.
- Syödessään ensimmäistä kertaa pientä näkkileivän palaa vajaan 6 viikon ikäinen Eboli yritti ensin tulla syliin sitä pureskelemaan. Syötyään Eboli tutki innoissaan vierasta huonetta. Mitä ahtaampaan paikkaan hän yritti itseään tunkea, sitä kiivaammin heilui pieni häntä.
- 6-viikkoisena käytiin ensimmäisellä metsäkävelyllä kauempana talosta. Matkan aikana Eboli osoitti myös jonkin verran itsenäisyyttä. Eteneminen oli vakaata, ja hän kulki kasvattajan edellä pitkät pätkät. Kotiinpäin Ebolilla ei ollut mikään kiire, ja hän olisikin mieluummin jäänyt tutkimaan, maistelemaan ja kaivelemaan metsämaastoa.
- Vettä suihkivaa nurmikon kastelulaitetta Eboli ei pelännyt, vaan seisoi reippaana tyttönä lähellä laitetta sitä ihmettelemässä, ja meni hetken katseltuaan sen viereen pissalle.
- Taistellessaan hallussaan olevista esineistä sisarustensa kanssa Eboli ei hevin antanut periksi, vaan piti esineistä tiukasti kiinni voittaen ne melkein aina lopulta itselleen.
- 6,5 -viikkoisena käytiin kävelyllä hiekkatiellä, ja siellä Eboli oli jälleen hauska ja reipas oma itsensä, joskin myös hieman rasittava, koska häntä piti jatkuvasti olla ottamassa kiinni hänen lähtiessään omille teilleen. Eboli eteni ripeästi ja kantoi matkalla pieniä keppejä.
- Oudot, hieman uhkaavatkin esineet ja meteli eivät uteliasta Ebolia pelota. Oudoista tavaroista hän on erittäin kiinnostunut, ottaa niitä mielellään suuhunsa ja leikkii niillä.
- Voimakkaita ääniä kuullessaan Eboli tutkii äänilähteet, palautuu pennuista nopeimmin ja hän myös leikkii mielellään myös kolisevilla ja rämisevillä esineillä.
- Testattaessa nouto- ja yhteistyökykyä Eboli syöksyi heitetyn esineen perään jääden pureskelemaan sitä. Hetken kuluttua hän töni tassuillaan esineen itse uudelleen liikkeelle. Hän osoitti taipumusta myös yhteistyöhön tuoden esineen pyydettäessä useaan otteeseen myös lähemmäs ihmistä.
- 7-viikkoisen Ebolin kävelyretki eteni todella hurjaa vauhtia hänen laukatessaan ennakkoluulottomasti eteenpäin melkein koko matkan. Rohkea pentu.
- Testattaessa käyttäytymistä pöydällä Eboli oli iloinen ja itsevarma. Häntä alkoi heilua heti tassujen laskeutuessa pöydälle. Myös hämärässä autotallissa Eboli käyttäytyi itsevarmasti.
- Ensimmäistä jälkeään seuratessa Eboli touhusi niin innoissaan, että pyöri edetessään jäljen molemmilla puolilla, mutta löysi kuitenkin nopeasti perille.
- Käytettäessä moottorisahaa Eboli uskalsi tulla myös aivan pörisevän sahan lähelle.
- 7,5 viikon ikäisenä leikittiin saalisleikkiä saalis narussa. Eboli saalisti hyvin, joskin olisi voinut vastustaa paremmin. Pimeässä autotallissakin Eboli saalisti reippaasti, ja kiinnikäyminen rättiin oli hyvä. Jälkitilanteessa hän jäi vielä esineen luo.
- "Fööni- ja imuri-ilta" oli Ebolin mielestä hauska. Kumpaakaan laitetta hän ei pelännyt. Täysillä vinkuvasta föönistä hän oli aivan innoissaan, heilutti sille häntää ja haisteli. Imuroitaessa Eboli kiipesi imurin päälle ja juoksi häntä heiluen suulakkeen perässä.
- Taisteltaessa rätistä 7,5 viikon ikäisenä Eboli otti heti kiinni hyvällä otteella, ravisti ja vastustikin jo suhteellisen hyvin. Korjasi tarvittaessa puruotteensa ja viihtyi pitkään rätin kanssa.
- Ebolin vastustamiskäyttäytyminen leikkiessä kehittyi hyvin, ja taistellessa rätistä hän vastustikin usein pennuista melkeinpä parhaiten.
- Ebolin syömistapa on energinen ja touhukas. Syö häntä heiluen.
- Autoillessaan ensimmäistä kertaa vajaan 8 viikon ikäinen Eboli tutki heti autoa innoissaan häntää heiluttaen. Matkalla hän ei kuolannut eikä hilseillyt, mutta äänteli jonkin verran ennen kuin rauhoittui nukkumaan.
- Ensimmäistä rustoaan syödessä Eboli oli aivan tohkeissaan, ja pureskeli rustoa nopeaan tahtiin.


MUUTA:

- Perusominaisuuksiltaan ennustaisin Ebolin olevan rohkea, kontaktihaluinen, utelias ja tasapainoinen, kohtuullisen kova pentu. Hän on erittäin temperamenttinen, aktiivinen ja tarkkaavainen.
- Hermorakenteeltaan Eboli vaikuttaa suhteellisen tasapainoiselta: Hän ei stressaannu kovin helposti ja palautuu hyvin - vain harvoin hän tarvitsee hieman aikaa jännittävissä tilanteissa. Sijaistoimintoja esiintyy harvakseltaan, ja sellaisena Eboli käyttää yleensä haukottelua, mutta myös itsensä nuolemista, puremista tai raapimista.
- Toiminnoissaan sinnikäs ja taistelutahtoinen pentu, joka ei anna helposti periksi.
- Ihmisen suhteen jonkin verran dominanssia, sen sijaan pentulaumassaan ei osoita sitä niinkään.
- Turhautuessaan äänekäs, mitä on helppo hyödyntää esim. haussa tai suojelussa haukkuilmaisua opetettaessa.
- Todennäköisesti saalispainotteinen koira, jossa turhaa terävyyttä ei ole havaittavissa.
- Pelkojensa voittamiseen Eboli ei tarvitse ihmisen tukea, sen sijaan joskus saattaa tarvita hieman aikaa.
- Välillä Eboli touhottaa ja kiihtyy innostuessaan niin, että se haittaa hieman ajattelukykyä. Pieniä taipumuksia keskittymättömyyteen esiintyy, joten keskittymiskykyä kannattaa jonkin verran harjoittaa.
- Ebolilla on taipumusta "ylikuumenemiseen" kontakti- ja leikkitilanteissa, mikä tulee ottaa huomioon erilaisissa tapakasvatus- ja koulutustilanteissa (esim. saalisrauhan opettaminen).
- Kielellä naksuttaminen on koodiääni, joka tarkoittaa, että ruokaa on tulossa. Tätä kannattaa ylläpitää, koska siitä on esim. tottelevaisuuskoulutuksessa suuri apu kontaktia haettaessa. Anna pennulle aluksi makupala joka kerta naksuttaessasi, ja naksuttele myös ruokaa antaessasi, jotta ehdollistuminen vahvistuu kunnolla. Opetettaessa koiralle sen kutsumanimeä sitä kutsutaan ensin nimellä, ja heti perään naksutetaan kielellä. Tämä opettaa koiran nopeasti reagoimaan myös pelkkään nimeensä vauhdilla.


Lilli on edelleen tuollainen mitä Birgitta on kuvannutkin, sen kanssa on helppo liikkua missä ja lähes millaisissa tilanteissa vaan pelottoman ja rohkean luonteensa takia. Kuumenee todella nopeasti (edelleen), aina valmis leikkiin ja touhuun, innokkaampaa kaveria hommaan kuin hommaan ei ole!! Aivan mahtavaa että se jaksaa innostua ilman houkutteluja ja toisaalta osaa myös rauhoittua kotona. Hyvä yhdistelmä. Myöskin "ylikuumenee" edelleen ja tosiaan olenkin saalisarauhaa sen kanssa hyödyntänytkin.

Lilli tykkää edelleen kastelulaitteesta, se saalistaa roiskivaa vettä, tai hyökkää surutta sadettajan kimppuun, myöskin jos se suutin sattuu olemaan ihmisen kädessä, kita ammollaan vesisuihkua kohti ja suuttimeen kiinni... Cool

Tykkää saalistaa imuria edelleen jos vaan saa siihen luvan, sama pätee haravaan ja oikeastaan kaikkiin kapineisiin mitä vaan oman porukan ihmiset keksii käsiinsä ottaa. Lillin mielestä kaikki ovat olemassa vain hänen leikittämistään varten! Very Happy

Ai niin, Lilli laulaa, johtuneeko siitä että vietti musikaalisen kasvattajan luona pidemmän aikaa kuin muut pentuesisarukset vai liekö vaan muuten kovin taiteellinen... Aina kun kuuntelen musiikkia, TV:stä, radiosta tai vaikka laulan, Lilli yhtyy kuoroon. (Oli muuten kiva katsoa euroviisuja... Rolling Eyes )

Kiitos Birgitalle aivan mahtavasta koirasta, sopii mulle kuin nenä päähän vaikkei valinnanvaraa edes siinä vaiheessa ollutkaan. Ehkäpä kasvattaja säästi parhaan viimeiseksi... Wink

_________________
Miksi olla vaikea, kun vähällä vaivalla voi olla täysin mahdoton?
 
Näytä käyttäjän tiedot Lähetä yksityinen viesti Lähetä sähköposti Käy lähettäjän sivustolla MSN Messenger
Takaisin alkuun  

  Lähetä  - Lähetetty: Tii Tou 22, 2007 10:16 am Vastaa lainaamalla viestiä  
Ezio



Liittynyt: 12 Hel 2007
Viestejä: 850
:
Paikkakunta: Jyväskylä

Items

Ajatella Katja - tuossa Birgitan Lilli-pennun kuvauksessa ei ollut mitään mainintaa Lillin musikaalisuudesta. a_happyhappy Nyt on päämajalla menneet kristallipallot sekaisin.
Vain äänekäs - se ei missään nimessä voi riittää kuvastamaan a_chuckle

_________________
Sonorian Ezio "Juku"
JK1 VK1 EK1 BH TOKO VOI AGI II
s. 21.06.2006
A/A, 0/0
Selkä: Lumbosakraalistenoosi, leikattu 9/09
 
Näytä käyttäjän tiedot Lähetä yksityinen viesti Lähetä sähköposti Käy lähettäjän sivustolla
Takaisin alkuun  

  Lähetä  - Lähetetty: Tii Tou 22, 2007 10:36 am Vastaa lainaamalla viestiä  
Eboli
Site Admin


Liittynyt: 09 Hel 2007
Viestejä: 329
:
Paikkakunta: Vantaa

Items

Voitkos kuvitella, Talissa, treenikentällä, muitten koirat meuhkaa autossa kuin mielipuolet ja Lilli ja Eetu ovat ihan hiljaa?!?! Shocked Samoin kentälle mentäessä Lilli on enää haukahdellut aidan ulkopuolella, mutta sisäpuolelle mentäessä sekin on vaimentunut ja kun saalis lähtee liikkeelle ja aloitetaan hommat, se ei sano enää mitään!!!

Ei pitäisi kyllä kirjoittaa tätä tänne, Lilli ihan varmaan aloittaa mölinän huomenna... Laughing

_________________
Miksi olla vaikea, kun vähällä vaivalla voi olla täysin mahdoton?
 
Näytä käyttäjän tiedot Lähetä yksityinen viesti Lähetä sähköposti Käy lähettäjän sivustolla MSN Messenger
Takaisin alkuun  

  Lähetä  - Lähetetty: Tii Tou 22, 2007 10:37 am Vastaa lainaamalla viestiä  
Elisa



Liittynyt: 12 Hel 2007
Viestejä: 910
:
Paikkakunta: Vantaa

Items

Eboli kirjoitti:
Viimeisenä vaan ei vähäisimpänä, saanko esitellä: Eboli

[i]- Ensimmäisellä viikollaan temperamenttinen Eboli innostui ruoka-aikoina välillä niin suunnattomasti, ettei oikein ehtinyt miettiä, mistä sitä maitoa pitäisi hakea, ja tarrautui välillä imemään innolla esim. Sirkun tassua.
Shocked - Ruoka-aikojen päättymisestä Eboli halusi päättää itse, ja roikkuikin joskus sinnikkäästi Sirkun mahan alla vaikka Sirkku oli jo liikkeellä.
- Kuukauden ikäisenä Eboli alkoi vaania sisaruksiaan aina sopivissa tilanteissa, "hyökäten" sitten pahaa-aavistamattoman pentuetoverin kimppuun. (huomattiin Very Happy )
- Kuunneltaessa musiikkia ensimmäistä kertaa Eboli ei juurikaan noteerannut voimakasta melua.
Wink
Siis Katja, kyse EI ollut musikaalisuudesta vaan meluun reagoinnista Mr. Green

Laulava lintukoira Laughing so hard!!

_________________
"She is your friend, your partner, your defender, your dog. You are her life, her love, her leader. She will be yours, faithful and true, to the last beat of her heart. You owe it to her to be worthy of such devotion."
 
Näytä käyttäjän tiedot Lähetä yksityinen viesti Lähetä sähköposti
Takaisin alkuun  

  Lähetä  - Lähetetty: Tii Tou 22, 2007 10:39 am Vastaa lainaamalla viestiä  
Eboli
Site Admin


Liittynyt: 09 Hel 2007
Viestejä: 329
:
Paikkakunta: Vantaa

Items

Eboli kirjoitti:

Ei sillä, mä oletan että siinä lapussa tulee vaan lukemaan että Lilli oli äänekäs ja sellanen "päälle-päsmäri" joka kiusasi pentue sisaruksiaan. Rolling Eyes


Mä taidan omistaa kristallipallon! a_happyhappy

_________________
Miksi olla vaikea, kun vähällä vaivalla voi olla täysin mahdoton?
 
Näytä käyttäjän tiedot Lähetä yksityinen viesti Lähetä sähköposti Käy lähettäjän sivustolla MSN Messenger
Takaisin alkuun  

  Lähetä  - Lähetetty: Tii Tou 22, 2007 10:44 am Vastaa lainaamalla viestiä  
Eboli
Site Admin


Liittynyt: 09 Hel 2007
Viestejä: 329
:
Paikkakunta: Vantaa

Items

Gitta, väitätkö sinä minun lauluani meluksi?!?!?! Shocked Nyt sulla taitaa olla se kristallipallo... a_chuckle

_________________
Miksi olla vaikea, kun vähällä vaivalla voi olla täysin mahdoton?
 
Näytä käyttäjän tiedot Lähetä yksityinen viesti Lähetä sähköposti Käy lähettäjän sivustolla MSN Messenger
Takaisin alkuun  

  Lähetä  - Lähetetty: Tii Tou 22, 2007 1:19 pm Vastaa lainaamalla viestiä  
Elisa



Liittynyt: 12 Hel 2007
Viestejä: 910
:
Paikkakunta: Vantaa

Items

Laughing Minä en (onneksi ehkä) ole kuullut sinun laulavan, mutta kun Elli oli pieni ja MINÄ lauloin, niin se rupesi aina murisemaan ja haukkumaan ja komentamaan mua olemaan hiljaa - se ehkä kertoo MUn lauluäänestä jotain Very Happy

_________________
"She is your friend, your partner, your defender, your dog. You are her life, her love, her leader. She will be yours, faithful and true, to the last beat of her heart. You owe it to her to be worthy of such devotion."
 
Näytä käyttäjän tiedot Lähetä yksityinen viesti Lähetä sähköposti
Takaisin alkuun  

26th Oct 09 - For urgent error, please post at our FaceBook group. Support platform will be back within 1-2 days.

  Koiramainen keskustelupalsta Foorumin päävalikko -> E:t lapsosina -> Pentuaika kertomuksista Kaikki ajat ovat GMT + 1 tunti  
Sivu 3 Yht. 4  
Et voi kirjoittaa uusia viestejä tässä foorumissa
Et voi vastata viesteihin tässä foorumissa
Et voi muokata viestejäsi tässä foorumissa
Et voi poistaa viestejäsi tässä foorumissa
Et voi äänestää tässä foorumissa
Siirry sivulle Edellinen  1, 2, 3, 4  Seuraava
   
  
 Tämä foorumi on lukittu, et voi kirjoittaa uusia viestejä, vastata vanhoihin tai muokata viestejä  Tämä aihe on lukittu, et voi muokata vastauksia tai kirjoittaa uusia vastauksia  

Koiramainen keskustelupalsta topic RSS feed 


Powered by phpBB © 2001-2005 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin

PHPBB FREE HOSTING by miumu. Create your PHPBB MESSAGE BOARDS FOR FREE now!
PRIVACY POLICY