Koiramainen keskustelupalsta Foorumin päävalikko
  Koiramainen keskustelupalsta
Sonorian-keskustelupalsta avataan omalle palvelimelle pian, osoitteeseen www.sonorian.fi/forum heti kun keskustelut on siirretty. Siihen saakka kirjoittaminen on lukittu.
 

            Kalenteri

26th Oct 09 - For urgent error, please post at our FaceBook group. Support platform will be back within 1-2 days.

Koiramainen keskustelupalsta Foorumin päävalikko -> E:t lapsosina -> Pentuaika kertomuksista Siirry sivulle 1, 2, 3, 4  Seuraava
Tämä foorumi on lukittu, et voi kirjoittaa uusia viestejä, vastata vanhoihin tai muokata viestejä  Tämä aihe on lukittu, et voi muokata vastauksia tai kirjoittaa uusia vastauksia Näytä edellinen aihe :: Näytä seuraava aihe 
  Lähetä Pentuaika kertomuksista - Lähetetty: Lau Hel 24, 2007 12:04 pm Vastaa lainaamalla viestiä  
riitta
Vieras




:


Items

Kiitti Tia, kun laitoit omasi kotisivulle, oli kiva lukea se. Ja oli kiva kaivella oman pennun kertomus esiin ja lukea se. Täytyy sanoa, että aika hyvin Birgitta kyllä kahdeksan viikoisesta näkee, että mitä siitä todennäköisesti tulee, vaikka onhan nuo edelleenkin ihan vaiheessa, mutta ainakin tähän asti on ollut varsin yhteen osuvaa, kun nyt uudestaan tuon kertomuksen luin Smile
 
Takaisin alkuun  

  Lähetä  - Lähetetty: Lau Hel 24, 2007 12:14 pm Vastaa lainaamalla viestiä  
Ezio



Liittynyt: 12 Hel 2007
Viestejä: 850
:
Paikkakunta: Jyväskylä

Items

Kyllähän tuo aika shokki oli huomata miten paikkaansapitäviä Birgitan huomiot ja ennusteet ovat. Sillä täytyy olla kristallipallo Shocked
(Ainakin huomiot pitävät paikkaansa vielä, ennenkuin koiraa sössitään lisää pilalle a_chuckle )

Sinänsä jännä, että tutustuin tosiaan vasta eilen ensikertaa noihin Jukun muistiinpanoihin, joten omatkaan huomiot pennusta eivät ole voineet pohjautua mihinkään valmiiksi luettuihin arvioihin...

Kiitos Birgitalle, kun jaksaa tehdä tuollaistakin työtä pentujen eteen! Smile

_________________
Sonorian Ezio "Juku"
JK1 VK1 EK1 BH TOKO VOI AGI II
s. 21.06.2006
A/A, 0/0
Selkä: Lumbosakraalistenoosi, leikattu 9/09
 
Näytä käyttäjän tiedot Lähetä yksityinen viesti Lähetä sähköposti Käy lähettäjän sivustolla
Takaisin alkuun  

  Lähetä  - Lähetetty: Lau Hel 24, 2007 12:40 pm Vastaa lainaamalla viestiä  
riitta
Vieras




:


Items

Mä luin Rein oman läpi silloin, kun Birgitalta sen sain. Sen jälkeen en ole sitä katsonut, paitsi nyt.

Birgitalle tosiaankin suuri kiitos! Oikeasti se lähtökohta, minkä Birgitta oli luonut (pentu oli likimain sisäsiisti (ehkä viidet pissit sain siivoilla sisältä ja nekin omasta syystä), se oli tottunut käsittelyyn, sen kanssa oli selkeästi vietetty aikaa, se oli ehdollistettu naksutukseen jne.). Huomasi, että pentujen kanssa on todella kulutettu monen monta tuntia ja tehty todella arvokasta pohjatyötä tulevien omistajien näkövinkkelistä. Meikäläisten ei ole tarvinnut tehdä käytännössä katsoen mitään :D
 
Takaisin alkuun  

  Lähetä  - Lähetetty: Lau Hel 24, 2007 12:50 pm Vastaa lainaamalla viestiä  
Ezio



Liittynyt: 12 Hel 2007
Viestejä: 850
:
Paikkakunta: Jyväskylä

Items

^Mitä muuten teidän Rein muistiinpanoissa luki? Smile

Muutenkin olisi mielenkiintoista tietää, ainakin näiden "nettinäkyvien" pentujen, joiden touhuja on hieman päässyt virtuaalimaailmassa seuraamaan, ennusteet ovat toteutuneet/toteutumassa? Smile

Tutustuin muistiinpanoihin tosiaan vasta eilen, koska sain tällöin nämä ensikertaa haltuuni. Meillä taisi niin äkkilähtö olla kasvattajan luota silloin elokuussa, ettei kaikki tietopakettit tainneet ehtiä vielä mukaan Smile

_________________
Sonorian Ezio "Juku"
JK1 VK1 EK1 BH TOKO VOI AGI II
s. 21.06.2006
A/A, 0/0
Selkä: Lumbosakraalistenoosi, leikattu 9/09
 
Näytä käyttäjän tiedot Lähetä yksityinen viesti Lähetä sähköposti Käy lähettäjän sivustolla
Takaisin alkuun  

  Lähetä  - Lähetetty: Lau Hel 24, 2007 12:53 pm Vastaa lainaamalla viestiä  
riitta
Vieras




:


Items

Mä voisin sen jossain vaiheessa laittaa. Nyt kerkisin sen taas jo hauduttaa tuonne maililootaan. Mutta jahka on käyty ulkoilemassa niin kaivelen sen esiin. Smile
 
Takaisin alkuun  

  Lähetä  - Lähetetty: Lau Hel 24, 2007 2:12 pm Vastaa lainaamalla viestiä  
Eboli
Site Admin


Liittynyt: 09 Hel 2007
Viestejä: 329
:
Paikkakunta: Vantaa

Items

Pitääkin pyytää Birgittaa (jos hänellä aikaa siihen liikenee) kasaamaan muistiinpanoistaan myös Lillin kuvaus, kiinnostaisi aivan suunnattomasti tietää miltä Lilli on vaikuttanut aivan pienenä. :D

_________________
Miksi olla vaikea, kun vähällä vaivalla voi olla täysin mahdoton?
 
Näytä käyttäjän tiedot Lähetä yksityinen viesti Lähetä sähköposti Käy lähettäjän sivustolla MSN Messenger
Takaisin alkuun  

  Lähetä  - Lähetetty: Lau Hel 24, 2007 2:30 pm Vastaa lainaamalla viestiä  
riitta
Vieras




:


Items

Tässä Rein pentukertomus.

MILLAINEN PENTU ON ERNESTO?
- Kasvattajan luona 8 viikon aikana tapahtunutta


- Ernesto syntyi keskiviikkoiltana 21.6.-06 klo 19.00, kuudentena pentueen kahdeksasta pennusta.

- Jo varhain kävi selväksi, että Ernesto on aktiivinen ja tarkka nenänkäyttäjä, ja viikon ikäisenä sylissä ollessaan hän usein nuuskuttelikin ahkerasti ruokaa etsien.

- Ernesto oppi pitämään hyvin puolensa ruokaillessa, ja työnsi pentulaatikossa joskus isompiakin uroksia sivuun, jos ruokaillessa oli ahdasta.

- Ernesto on melko utelias pentu, ja hän tutkii uusia paikkoja yleensä rohkeasti, rennosti ja melko laajalta alueelta. Tielle osuvat mielenkiintoiset esineet ja asiat saavat hänet usein innostumaan: hän puree ja yrittää kiskoa niitä liikkeelle. Hän osoittaa näissä tilanteissa usein myös melkoista itsenäisyyttä, eikä aina halua ottaa silloin kontaktia ihmiseen, vaan jatkaa mieluummin tutkimuksiaan.

- Ernesto on kuitenkin sosiaalinen ja kontaktinhaluinen pentu. Kontaktin ottoon Ernesto vastaa useimmiten hyvin, ja myös omasta tahdostaan Ernesto pitää kontaktia usein. Kontakti on tasapainoinen, eikä pentu riehaannu siitä.

- Vaikka Ernestoa hieman jännittäisi uusi tilanne tai paikka, hän toimii silti hallitusti ja toimintakykynsä säilyttäen.

- Ernesto vaikuttaa erittäin ahneelta pennulta, ja ruokaillessa hän olikin lähes aina viimeisenä nuolemassa pentujen yhteistä ruokakuppia. Hänen lähelleen ei myöskään kannattanut istua juuri syötyään, koska hän haistoi ruoan heti, ja yritti kaikkensa, josko kasvattajankin oksennusrefleksi toimisi yhtä hyvin kuin Sirkun…

- Saalisleikeissä Ernesto toimii yleensä hyvin. Palloa hän ravistaa ja jää pureskelemaan, rättiä ravistamisen ja kiskomisen lisäksi myös kantaa hyvin. Puruote on rauhallinen, ja Ernesto osaa myös korjata huonon otteen täydemmäksi, joskin ote voisi olla voimakkaampi. Häntä saa myös silittää rauhallisesti hänen rättiä pitäessään. Kiinnostus esineisiin säilyy jälkitilanteissa pitkään.

- Ensimmäisellä kävelyllään pihapiirin ulkopuolelle Ernesto eteni reippaasti, otti kontaktia hyvin aina kutsuttaessa, ja leikki heti yllättävän rennosti vieraassakin paikassa.

- Seuraavien päivien kävelyretkillä voi todeta, että Ernesto oli reipas pentu, jolta itsenäisyyttä ja kontaktihalua löytyi sopivassa suhteessa. Hänet sai melko helposti kulkemaan samaan suuntaan kuin ihminen, mutta mielenkiintoisen asian parista häntä ei saanut kutsumalla pois. Pieniä keppejä Ernesto kantoi mielellään pitkiäkin matkoja.

- Oudoista esineistä Ernesto ei juurikaan hätkähdä: 6-viikkoisena hän seisoi hetken esim. nurmikonkastelulaitteen vieressä vesiroiskeita ihmetellen, ja meni sitten muina miehinä pissalle laitteen viereen.

- Ensimmäisessä jäljestämisharjoituksessa Ernesto oli pentueen parhaita. Hän keskittyi hyvin, nosti vain kerran päänsä eteenpäin vilkaisten, ja seurasi sitten jäljen loppuun asti rauhallisesti jäljen päällä pysyen, nenä maassa.

- Perusluonteeltaan Ernesto on temperamenttinen pentu olematta kuitenkaan ylireagoiva. Hän on utelias ja sopeutuva.

- Hän ei ole myöskään loputtoman aktiivinen touhuaja, vaan osaa viettää aikaa myös leppoisasti oleskellen.

- Ernesto on mukava ja ”kiltti” pentu. Häntä ei juuri koskaan nähnyt esim. tappelemassa pentuesisarustensa kanssa.

- Erneston paineensietokykyä kannattaa tarkkailla, ja totuttaa pentu
kohtaamaan hänen mielestään uhkaavia asioita vähitellen esim. saalisviettiä tai ruokaa hyväksikäyttäen. Sijaistoimintona esiintyy jännittävissä tilanteissa välillä esim. raapimista tai jalkojen puremista.

- Ernesto palautuu yleensä melko hyvin pelottavista tilanteista, ja osaa tarvittaessa ottaa tukea myös ihmisestä. Koska Ernestolla on taipumusta myös itsenäisyyteen, omistajan tulee pitää huolta siitä, että tämä aluillaan oleva luottamus ihmiseen säilyy, eikä pentu ala luottaa vain itseensä. Omistaja ei siis saa rikkoa pennun luottamusta esim. viemällä sitä liian stressaaviin tilanteisiin, joissa omistaja ei pysty tuomaan tarvittavaa turvallisuuden tunnetta. Tähän liittyy esim. se, että omistajan sylissä/lähellä pennun on aina saatava olla rauhassa esim. toisilta koirilta ja ihmisiltä.

- Ernesto on kohtuullisen rohkea pentu, joka kuitenkin joskus tarvitsee pelkonsa voittamiseen hieman aikaa tai omistajan tukea.

- Koska Ernesto on jossain määrin itsenäisyyteen taipuvainen, hänen kanssaan kannattaa leikkiä paljon kontaktileikkejä, ensin hänelle tutussa paikassa, jotta mielenkiinto varmasti kohdistuu omistajaan. Tulee pitää huolta myös siitä, että omistaja on hänen mielestään aina todella mielenkiintoinen henkilö näissä tilanteissa. Saalis- ja taisteluleikit tulee totetuttaa aluksi hyvin lyhyinä ja intensiivisinä.

- Ernesto on todennäköisesti melko saalispainotteinen.

- Taisteluleikeissä kannattaa kiinnittää huomiota siihen, ettei vedä pentua vahingossa rätin mukana eteenpäin, vaan että pentu oppii vastustamaan, ts. kiskomaan rättiä itselleen.

- Vaikka Ernestossa on itsenäisyyttä, hän kuitenkin pitää mielellään huolta siitä, että ihminen on ”taustalla” mukana. Siksi hänen opettamisensa yksinoloon tulee aloittaa niin, että hän tuntee varmasti olonsa turvalliseksi. Yksinoloharjoitus kasvattajan luona sujui erittäin hyvin. Ernesto kävi silloin rauhallisesti lepäämään.

- Käsittelyyn Ernesto suhtautuu sallivasti, tosin sylissä pidettäessä hänelle tulee helposti kuuma.


MUUTA:

- Kielellä naksuttaminen on Ernestolle koodiääni, joka tarkoittaa, että ruokaa on tulossa. Tätä kannattaa ylläpitää, koska siitä on esim. tottelevaisuuskoulutuksessa suuri apu kontaktia haettaessa. Anna pennulle aluksi makupala joka kerta naksuttaessasi, ja naksuttele myös ruokaa antaessasi, jotta ehdollistuminen vahvistuu kunnolla. Opetettaessa koiralle sen kutsumanimeä sitä kutsutaan ensin nimellä, ja heti perään naksutetaan kielellä. Tämä opettaa koiran nopeasti reagoimaan myös pelkkään nimeensä vauhdilla.

- Erneston karvapeite on tiheä ja erittäin tumma. Tämä tekee hänestä sisaruksiaan herkemmän kuumuudelle ja lämpösäteilylle. Ernestoa ei siis voi jättää esim. autoon lämpimillä säillä yhtä huolettomasti kuin koiria yleensä. Lämpöherkkyys tulee huomioida myös esim. treenatessa kesäaikaan.
 
Takaisin alkuun  

  Lähetä  - Lähetetty: Lau Hel 24, 2007 8:17 pm Vastaa lainaamalla viestiä  
Sylvi



Liittynyt: 14 Hel 2007
Viestejä: 372
:
Paikkakunta: Helsinki

Items

Joo pakko todeta vierestä seuranneena B pennuista lähtien että päämaja todella tekee paljon ja hyvää työtä pentujen eteen! Sain itse Sylvin pentu paperin juuri jokunen viikko sitten ja kyllä edelleen neiti S on aivan sellainen kuinka päämaja hänet on kuvannut, tuo lahjoja ja aarteita ihmisille, pitää ihmisistä hullun lailla ja on toooodeellaa energinen ja innokas leikkijä Laughing
Päämajalla on pakko olla ennustajan kykyjä(ihan varmana sillä on kristallipallo jossain Wink )
Oletteko huomanneet sen että kun päämaja on lähestyy koiraanne, saa koiranne aivan päättömän hepulikohtauksen joka ei lopu ennenkuin päämajalaiset ovat koiraanne tervehtineet, jos loppuu sillloinkaan Very Happy
Meillä ainakin molemmat päämajalaiset saavat Sylvissä aikaan em. reaktion.
 
Näytä käyttäjän tiedot Lähetä yksityinen viesti
Takaisin alkuun  

  Lähetä  - Lähetetty: Sun Hel 25, 2007 5:44 pm Vastaa lainaamalla viestiä  
Riikka



Liittynyt: 12 Hel 2007
Viestejä: 171
:
Paikkakunta: Espoo

Items

Meillä myös aika osuva pentukuvaus Shocked
Todella upee juttu saada tarkka kuvaus pentuajoista. Jos jossain välissä ehdin, voin laittaa sen tännekin.
 
Näytä käyttäjän tiedot Lähetä yksityinen viesti Lähetä sähköposti
Takaisin alkuun  

  Lähetä  - Lähetetty: Sun Hel 25, 2007 5:50 pm Vastaa lainaamalla viestiä  
riitta
Vieras




:


Items

Olisi kyllä kiva lukea Miinankin pentukertomus (ja toki kaikkien muidenkin) Smile
 
Takaisin alkuun  

  Lähetä  - Lähetetty: Sun Hel 25, 2007 7:01 pm Vastaa lainaamalla viestiä  
Riikka



Liittynyt: 12 Hel 2007
Viestejä: 171
:
Paikkakunta: Espoo

Items

Tässäpä tämä.

MILLAINEN PENTU ON ELEKTRA?
- Kasvattajan luona 8 viikon aikana tapahtunutta


- Elektra syntyi keskiviikkona 21.6.-06 klo 21.27, viimeisenä pentueen kahdeksasta pennusta. Syntyessään hän painoi 464 grammaa.
- Ensimmäisestä elinpäivästään saakka Elektra on ollut erittäin temperamenttinen ja ponteva pentu. Tämä ilmeni esim. häntä nosteltaessa tai hänen reagoidessaan äänekkäästi erilaisiin epämiellyttäviin asioihin.
- Ensimmäiseen oleskeluunsa sylissä kolmen päivän ikäisenä Elektra suhtautui kuitenkin pennuista rauhallisimmin.
- Elektralla on aina ollut kiire kohti uusia seikkailuja, joten 4 päivän ikäisenä hän yrittikin jo kiskoa itseään maasta etujalkojensa varaan.
- Toisen elinviikkonsa aikana Elektra saattoi välillä käsiteltäessä olla varsin omapäinen ja hankala. Voimakastahtoisena ja energisenä koirana hän jaksoi vastustella sinnikkäästi, mutta vahvalla ”suostuttelulla” hänet sai yleensä pysymään aloillaan.
- Elektran nenänkäyttö on aina ollut hänen perusluonteensa mukaisesti aktiivista ja temperamenttista.
- Kolmannella viikolla Elektra keksi, että ihminen on oikeastaan aika hauskaa seuraa, ja alkoi tulla oma-aloitteisesti leikkimään ja tervehtimään. Häntä heilui jo vimmatusti ja leikkiminen meni välillä suorastaan riehumiseksi.
- Myös äitiään Elektra uskalsi puraista leikkisästi nenästä, ja hypähteli sitten peppu pystyssä kohti tätä leikkiin haastaen.
- 3 viikkoa täyttäessään Elektra päätti, että on aika lähteä pentulaatikosta, ja kiipesi sieltä itse ulos.
- Liikkuessaan ensimmäistä kertaa yksin pentulaatikon ulkopuolella Elektra ei vaikuttanut missään määrin stressaantuneelta. Lukuunottamatta yhtä iloista haukahdusta hän ei esim. äännellyt ollenkaan. Aluksi hän teki muutamia ”hepulinomaisia” säntäilyjä lähtien sitten tutkimaan. Peilikuvansa löytäessään hän ”tassutti” sitä ja jäi lopulta peilin eteen nukkumaan.
- Koska maailma oli yhtäkkiä suurentunut, oli opeteltava liikkumaan joutuisasti. Seuraavana päivänä Elektran nähtiinkin jo liikkuvan laukaten myös pentulaatikossa. Oven avauduttua pentuhuoneesta eteiseen Elektra kävi heti kahden sisaruksensa kanssa (Enzo ja Ezio) kaukana uudella alueella tutkimusmatkalla, ja jatkoi ainoana matkaa myös olohuoneen puolelle. Siellä hän leikki kasvattajan kanssa heti vapautuneesti ja jäi sinne myös rauhassa nukkumaan. Samanlainen rohkea suhtautuminen uusiin paikkoihin oli nähtävissä myös seuraavina viikkoina.
- Jo kolmen viikon ikäisenä Elektra oli varsinainen pakkaus. Hän saattoi säntäillä ympäriinsä heittäytyen välillä maahan pilke silmäkulmassa, käydä välillä riuhtomassa kasvattajaa sormesta todella kovaa ja istua sitten vähän röyhkeästi Sirkun eteen sitä tuijottamaan.
- Pennuille 3-viikkoisena tehdyn perusominaisuuksien kartoituksen perusteella Elektran silmiinpistävimmät ominaisuudet olivat siinä vaiheessa rohkeus ja taistelutahto.
- Ollessaan ulkona ensimmäistä kertaa Elektra lähti heti tutkimaan laajaa aluetta liikkuen pennuista ripeintä tahtia. Hän keskittyi tutkimiseen ja puhisi vähän mennessään .
- Erilaisiin leluihin ja esineisiin suhtautumisen, sekä sosiaalisten leikkitilanteiden perusteella Elektralla tuntuu olevan taistelutahtoa ja saalisviettiä sopivassa tasapainossa, mikä tekee kouluttamisesta helppoa.
- Aggressio-ominaisuuksien suhteen Elektra antaa tässä vaiheessa ennakkovaikutelman tasapainoisesta koirasta. Vaikka puolustusviettiä mitä todennäköisimmin tulee olemaan, niin se tuskin ilmenee turhana terävyytenä. Vaikka Elektra on esim. välillä riehaantunut leikeissään, se ei näissäkään tilanteissa ole koskaan raivostunut oikeasti, vaan vain taistellut innokkaasti.
- Hampaitaan Elektra on käyttänyt tehokkaasti siitä lähtien, kun niitä suuhun tuli. Eräänä yönä pentujen 4-viikkois -syntymäpäivänä kuului niin voimakasta narskutusta, että piti käydä tarkistamassa, ettei Sirkku syö mitään kiellettyä. Mutta Elektrahan se siellä vain pureskeli omaa muovileluaan täyttä päätä.
- Tilanteen ollessa ”päällä” Elektra ei paljon ympäristöstään tai pikku vastoinkäymisistä piittaa, vaan pyrkii sumeilematta päämääräänsä.
- Kun Elektra oli kuukauden ikäinen, kasvattaja leikki hänen kanssaan ensimmäisen kerran kahdestaan noin 5 min ajan. Tarkoituksena oli selvittää halukkuutta katsekontaktiin ja toimintaa pallo- ja rättileikeissä. Elektra tuli vauhdilla luokse jo ennen kutsua ja otti innoissaan kontaktin. Pallolla Elektra leikki tosi hyvin ja pitkään hakien sen joka kerta heitettäessä. Se ravisti palloa, kantoi sitä ja jäi pureskelemaan, heittäytyi kyljelleen, potki palloa liikkeelle ja syöksyi itse perään. Rättiä Elektra kantoi myös, ja innostui sen kanssa kontaktileikeistä hurjasti. Välillä Elektra kiipesi syliin ja pureskeli kasvattajan lahkeita. Elektra leikki koko 5 minuutin ajan, ja olisi halunnut jatkaa vielä sen jälkeenkin. Sama pitkään kestävä aktiivisuus ja helppous saada kontakti tulivat esille jatkuvasti myöhemminkin hänen kanssaan leikkiessä. Elektra on erittäin innokas ravistamaan leluja.
- Uusissa oudoissa paikoissa Elektra toimi 1 kk:n ikäisenä edelleen yhtä itsevarmasti kuin ennenkin: Hän tutki joka nurkan nopeasti ja tarkasti, häntä rennosti ylhäällä, ja innostui näissä tilanteissa helposti myös leikkimään. Sijaistoimintoja ei esiintynyt (pientä innoissaan loikkimista lukuunottamatta), ja tutkimusten jälkeen hän otti myös oma-aloitteisesti kontaktia. Melua aiheutettaessa Elektra jatkoi toimintaa normaalisti pysähdyttyään hetkeksi kuuntelemaan.
- Elektra on utelias pentu, ja varsinkin kaikki liikkuva vetää puoleensa tutkimaan. Myös ensimmäisellä kävelyllä kasvattajan kanssa 5 viikon ikäinen Elektra keskittyi erittäin antaumuksella riehumaan kasvattajan varpaiden kanssa ja saalistamaan niitä.
- Metsäkävelyllä 6-viikkoisena Elektra eteni varmasti ja reippaasti.
- Elektra on kasvaessaan alkanut osoittaa sopivasti itsenäisyyttä, mutta ilahtuu silti aina kontaktista.
- Pelottavia asioita Elektra menee yleensä tutkimaan pennuista ensimmäisten joukossa.
- 6,5-viikkoisena käytäessä kävelyllä Elektra jahtasi taas kasvattajan kenkiä härnäten samalla peppu pystyssä, ja iski hampaat lopulta kasvattajan nilkkaan. Muutenkin kasvattajan härnääminen vaikutti tällä kertaa hauskalta: kutsuttaessa Elektra vain katseli pilke silmäkulmassa loikkien sitten omille teilleen.
- Lelut olivat 6,5 -viikkoisena välillä jo tosi tärkeitä, eikä Elektra pudottanut niitä edes syliin nostettaessa. Silti hän tuli yleensä helposti kutsuttaessa viereen niitä pureskelemaan. Hän piti leluja tiukasti hallussaan myös muiden pentujen yrittäessä ottaa niitä.
- Elektra uskaltaa hyvin tutkia myös melua aiheuttavia esineitä, (esim. nokkahuilu, kattilankannet, fööni, imuri). Imuroitaessa Elektra oli erityisen kiinnostunut liikkuvasta imurin suulakkeesta.
- 7,5 -viikkoisena Elektran rättileikissä oli havaittavissa energistä saalistamista ja nopea kiinnikäyminen rättiin. Ote rätistä ja vastustaminen paranee kun ”meno kovenee”, eli vastusta on riittävästi. ”Kontaktiurheilija”, joka viihtyy taistelemassa ohjaajan lähellä. Viihtyi pennuista kauimmin rätin kanssa myös leikin jälkeen, ja kanniskeli sitä vielä itsekseenkin useamman kerran.
- Älykkyystestissä, jossa pennun pitää löytää ruokakupille kiertotietä Elektra oli parhaitten joukossa.
- Elektran ensimmäinen autoilu sujui hyvin. Hän makasi lähinnä sylissä tilannetta tarkkaillen, eikä kuolannut, hilseillyt eikä äännellyt.

MUUTA:

- Yleisesti ottaen Elektra on rohkea ja liikkuvainen pentu. Tosin temperamenttinsa takia hän usein myös ”toimii ennen kuin ajattelee”, ja joutuu sen takia välillä liiankin pelottaviin, jopa vaarallisiin tilanteisiin, jolloin palautuminen saattaa sitten kestää jonkin aikaa. Palautumisaikaa on tarvittaessa hänelle suotava, jolloin asia ei jää vaivaamaan.
- Temperamentista johtuen Elektran reaktiot sekä positiivisiin että negatiivisiin asioihin ovat nopeita ja voimakkaita. Esim. pelästyessään hän saattaa sännätä karkuun kovaa ja kauas, ja tervehtiessä riehaantua melko lailla . Hyvä hallinta ja ehdoton kieltojen totteleminen ovat tällaisen koiran turvallisuuden kannalta oleellisia. Niinpä niiden harjoitteluun tulisi käyttää paljon aikaa. Elektra ei vaikuta pehmeältä koiralta, joten välillä sen kanssa voi joutua olemaan varsin ”vakuuttava” asioiden perille saamiseksi.
- Useimmiten Elektra pystyy käsittelemään erilaiset tilanteet mielessään, joten sijaistoimintoja ei esiinny huomattavassa määrin.
- Elektran työskentelytapa on voimakas ja määrätietoinen. Yleisilmeeltään ”voimatyyppi”.
- Leikeissä Elektran kanssa kannattaa opettaa häntä keskittymään yhteen asiaan/leluun kerrallaan, jolloin leikki pysyy paremmin ”aisoissa”
- Myös jälkiharjoituksissa tulee kiinnittää erityistä huomiota siihen, että koira jäljestää rauhallisesti keskittyen.
- Pennun kanssa leikkiessä pitää myös muistaa aluksi, että pyritään liikuttamaan nimenomaan lelua, ei kättä, joka sitä pitelee. Näin saadaan pennun pureminen kohdistetuksi oikeaan kohteeseen. Leluun kiinnitetty naru on usein hyvä apu tässä asiassa.
- Koulutettaessa Elektraa ei kannata riehua ja taistella liiaksi, vaan kehittää nimenomaan saaliskäyttäytymistä. Saalisrauhan hyväksikäyttö tottelevaisuuskoulutuksessa on suositeltavaa.
- Elektra on ahne pentu, ja ruokakuppi tyhjenee huomattavan tehokkaasti. Pentujen syötyä kerran ulkona Elektra etsi pennuista pisimpään jäljelle jääneitä murusia.
- Elektra vaikuttaa kohtalaisen dominoivalta pennulta.
 
Näytä käyttäjän tiedot Lähetä yksityinen viesti Lähetä sähköposti
Takaisin alkuun  

  Lähetä  - Lähetetty: Sun Hel 25, 2007 7:27 pm Vastaa lainaamalla viestiä  
Ezio



Liittynyt: 12 Hel 2007
Viestejä: 850
:
Paikkakunta: Jyväskylä

Items

On nämä sitten mielenkiintoisia!
Miina kyllä vaikutti minun mielestäni aivan älyttömän upealta silloin Pikkalassa kun nähtiin, kuten Riikalle taisin asiasta mainitakin. Olisi kiva nähdä teidänkin touhuja nykyään Smile
Erityisesti rupesi noista pentukuvauksista kiinnostamaan vielä että mitä muuten Marikan ja Katjan pentujen ennusteet povaavat? Smile
Laittakaahan muutkin näytille! Smile

_________________
Sonorian Ezio "Juku"
JK1 VK1 EK1 BH TOKO VOI AGI II
s. 21.06.2006
A/A, 0/0
Selkä: Lumbosakraalistenoosi, leikattu 9/09
 
Näytä käyttäjän tiedot Lähetä yksityinen viesti Lähetä sähköposti Käy lähettäjän sivustolla
Takaisin alkuun  

  Lähetä  - Lähetetty: Sun Hel 25, 2007 8:20 pm Vastaa lainaamalla viestiä  
Eboli
Site Admin


Liittynyt: 09 Hel 2007
Viestejä: 329
:
Paikkakunta: Vantaa

Items

Lupaan laittaa pentukuvauksen näytille heti kun sen saan! Very Happy Lilli kun lähti päämajasta viimeisenä, on myös sen kertomus viimeisenä, näin Birgitta minulle kertoi. Mutta hyvää kannattaa odottaa...? Laughing

_________________
Miksi olla vaikea, kun vähällä vaivalla voi olla täysin mahdoton?
 
Näytä käyttäjän tiedot Lähetä yksityinen viesti Lähetä sähköposti Käy lähettäjän sivustolla MSN Messenger
Takaisin alkuun  

  Lähetä  - Lähetetty: Sun Hel 25, 2007 8:27 pm Vastaa lainaamalla viestiä  
Ezio



Liittynyt: 12 Hel 2007
Viestejä: 850
:
Paikkakunta: Jyväskylä

Items

^Tai sit siinä lukee pelkkä "Laulavalintukoira" a_chuckle

_________________
Sonorian Ezio "Juku"
JK1 VK1 EK1 BH TOKO VOI AGI II
s. 21.06.2006
A/A, 0/0
Selkä: Lumbosakraalistenoosi, leikattu 9/09
 
Näytä käyttäjän tiedot Lähetä yksityinen viesti Lähetä sähköposti Käy lähettäjän sivustolla
Takaisin alkuun  

  Lähetä  - Lähetetty: Maa Hel 26, 2007 6:55 am Vastaa lainaamalla viestiä  
Eboli
Site Admin


Liittynyt: 09 Hel 2007
Viestejä: 329
:
Paikkakunta: Vantaa

Items

^ Laughing so hard!!

_________________
Miksi olla vaikea, kun vähällä vaivalla voi olla täysin mahdoton?
 
Näytä käyttäjän tiedot Lähetä yksityinen viesti Lähetä sähköposti Käy lähettäjän sivustolla MSN Messenger
Takaisin alkuun  

26th Oct 09 - For urgent error, please post at our FaceBook group. Support platform will be back within 1-2 days.

  Koiramainen keskustelupalsta Foorumin päävalikko -> E:t lapsosina -> Pentuaika kertomuksista Kaikki ajat ovat GMT + 1 tunti  
Sivu 1 Yht. 4  
Et voi kirjoittaa uusia viestejä tässä foorumissa
Et voi vastata viesteihin tässä foorumissa
Et voi muokata viestejäsi tässä foorumissa
Et voi poistaa viestejäsi tässä foorumissa
Et voi äänestää tässä foorumissa
Siirry sivulle 1, 2, 3, 4  Seuraava
   
  
 Tämä foorumi on lukittu, et voi kirjoittaa uusia viestejä, vastata vanhoihin tai muokata viestejä  Tämä aihe on lukittu, et voi muokata vastauksia tai kirjoittaa uusia vastauksia  

Koiramainen keskustelupalsta topic RSS feed 


Powered by phpBB © 2001-2005 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin

PHPBB FREE HOSTING by miumu. Create your PHPBB MESSAGE BOARDS FOR FREE now!
PRIVACY POLICY