D-pentujen kuvia ja kuulumisia 1-13 v

 

Sonorian Despina "Emppu", 13 v &&,, osallistui 27.5.-18 saksanpaimenkoirien agilitymestaruuskisoihin Lohjalla.

Yksi ohjaajan virhe vei koiran väärälle radalle, kun en muistanut toteuttaa suunniteltua ohjausta ko. kohdassa, mutta muuten taisi olla virheetön rata.

Vähän on vauhti hidastunut iän myötä, eli nyt ohjaajakin pysyy jo vähän paremmin tilanteen tasalla :).

Video Empun radasta:
https://www.facebook.com/sonorian.fi/videos/1009065759259139/

 

Despina juoksulenkillä 19.4.-18.
Kevään ensimmäinen lenkki, 4,5 km => Emäntä näännyksissä, koira vaatii lisää vauhtia... Huomenna 13-vuotissynttärit :).


  

Despina hihtolenkillä 18.3.-18

 
 

VIDEO: Despina hiihtovetolenkillä 6.3.-18

 
 

Despina - MH-kuvaus 17.9.-17
Sonorian Despina, "Emppu" 12 v kävi MH-kuvauksessa Inkoossa 17..9.-17. Hyvin meni ja hauskaa oli :).

Tuomarin pitkästä palautteesta jäi mieleen:

- "Utelias, TODELLA utelias :)."
- Rohkea.
- ERITTÄIN nopeat ja suoraviivaiset reaktiot yllättäviin uhkiin. (Tuomari sanoi suorittaneensa noin 1000 koiran kuvauksen, eikä ole koskaan nähnyt näin nopeaa kontaktinottoa testissä käytettävään räminälaitteeseen ;D .)
- 45 minuutin paineistaminen ei näy koirassa millään muulla tavalla kuin että puruote oli loppuleikissä vomakkaampi kuin alkuleikissä.

Ja tietenkin jäi mieleen ja lämmitti tuomarin ja monen muun paikallaolijan palaute hyväkuntoisesta vanhasta koirasta.

Go Emppu --,,  &&,,.

VIDEO
Suurkiitos kuvaajalle!

 
 

Despina 12 v koiranäyttelyssä 3.9.-17
Rotunsa paras veteraani palkintoineen :).
 
Koiranäyttelyiden veteraaniluokilla on oma roolinsa hyväkuntoisten veteraanikoirien esille tuomisessa. Tämä onkin yksi näyttelyiden jalostuksellisesti tärkeimmistä tehtävistä.

Tästä syystä vien aina yli 10-vuotiaat hyväkuntoiset koirani ainakin kerran elämässään koiranäyttelyyn.

3.9.-17 oli vuorossa Sonorian Despina "Emppu", 12 v.

Tuomarina Tuomarinkartanossa Helsingissä oli Pirjo Aaltonen, joka arvosteli Empun arvosanalla "erinomainen". Empusta tuli ROP-VET, eli rotunsa paras veteraani, ja koska arvosana oli "erinomainen", se kilpaili päivän päätteeksi myös näyttelyn kauneimman veteraanin arvonimestä.

Tuon luokan tuomariin Empun charmi ei tehonnut riittävästi :), mutta oli hienoa esittää näyttelyn päätteeksi hyväkuntoinen ja terverakenteinen 12-vuotias saksanpaimenkoira 90 muun rodun veteraanin joukossa.

Emppuhan on jalostettu sekä luonteeltaan että rakenteeltaan työkoiraksi, joten se ei ole rakenteeltaan niin liioiteltu kuin yleensä näyttelyissä pärjäävät saksanpaimenkoirat. Siksi oli erittäin positiivinen yllätys, että tuomari arvosti Emppua niin paljon, että "päästi" sen vielä Best in Show veteraani -kehään juoksemaan :).


Empun arvostelu/ tuomari Pirjo Aaltonen:
"12-vuotias hyväkuntoinen, tilavarunkoinen veteraaninarttu. Luusto saisi olla hieman voimakkaampi, hieman pehmeät ranteet. Hyvät mittasuhteet, hyvät pään linjat, hyväasentoiset korvat. Tasapainoisesti kulmautunut. Hyvä ylälinja, liikkeessä hyvin kannettu häntä. Liikkuu sivusta hyvällä ulottuvuudella, kapeat takaliikkeet, hieman löysät etuliikkeet."

VIDEO arvostelusta

 
 

Despinan kuntavaalimainos 2017 :).


 

Despinan koe-esiintyminen Kansallisoopperassa 7.12.-16
Despina sai marraskuussa kutsun Kansallisoopperan koe-esiintymiseen, kun Sostakovichin oopperaan etsittiin "vankileirin vartiokoiraa".

Suurta hilpeyttä tässä herätti se, ettei kutsua Oopperan koe-esiintymiseen saanut perheen laulaja vaan laulajan koira .

"Koelaulu" pidettiin 7.12..-16. Siellä haluttiin varmistaa, että koira on sosiaalinen, vieraan käsiteltävissä oudossa paikassa ja tilanteessa, uskaltaa kulkea rennosti liukkaalla, korkealla lavasteella vieraan ihmisen taluttaessa ja samalla laulaessa, eikä ala ulvoa kuullessaan musiikkia.

Etukäteen ajatellen vaikeinta tuossa oli Empulle se, että omistaja on vieraassa paikassa erillään koirasta, jonka elämäntehtävä on pitää lauma kasassa. Vähemmän se kuitenkin sitten itse tilaisuudessa vaikutti kuin olin ajatellut, ja oli oikealla sijoittumisella ratkaistavissa.

Muutenkin Emppu suoriutui tilaisuudesta oikein mallikkaasti. Melu ja paukkeet eivät haitanneet, laulaja sai talutella sitä ihan rauhassa ja lauleskella siinä mennessään, ja muovista (yllättävän jyrkkää ja liukasta) lavastekukkulaa se oli menossa tietenkin heti kiipeilemään uudestaan, agilitykoira kun on .

Emppu oli oikein ylvään näköinen seistessään laulajan rinnalla siellä lavastekukkulan huipulla .

Mutta niinkuin arvelinkin, niin näyttämöllä iso koko on usein etu, ja ohjaaja valitsikin lopulta rooliin sen koelaulujen suurikokoisimman mörököllin .

Asennehan Empulla olisi kyllä ollut enemmän kuin kohdallaan tuollaiseen vartiokoiran hoimmaan, mutta ei nyt kasvattanut asennekaan kokoa riittävästi, vaikka Emppu kovin ryhdikkäästi esiintyikin .

                                                                                                          Kuva: Ulla Haapsaari, kiitos!
Palaveria laulajan ja ohjaajan kanssa. Taustalla lavaste.


 

Despina (11 v) kävi osallistumassa saksanpaimenkoirien agility-rotumestaruuskisoihin Liedossa 27.8.-16.

Hyvin meni koiralla siihen nähden, että edellisestä radasta oli 3 vuotta aikaa .

Ohjaaja ei osannut enää ihan niin hyvin, kisaamattomuus näkyi ohjausvirheinä, ja lopputuloksena hyl.

Molempien mielestä oli kiva olla radalla pitkästä aikaa .

VIDEO:
https://1drv.ms/v/s!AhEXg79IdBOphtZte4tws5KxGjWC7w


 

Sonorian Despina ehti vihdoin suorittaa myös BH-kokeen.
Tämä Inkoossa 3.8.-16.

Kuvassa Birgitta ja Despina kokeen jälkeen.


 

Sonorian Despina ja Punainen Sonorian I-pentueesta 19.1.-16
 

 

Mummon nenä on juuri sopivan kokoinen, HAUKS :)!
Despina ja Pinkki 19.1.-16


 

Sonorian Despina ja Pinkki I-pentueesta (3 vkoa) 18.1.-16
Taidat olla pesun tarpeessa...
 
No en kyllä ole, mut olkoon...
Äkkiä sitten!
                   Nyt ei enempää pesua!.
  
Taitaa kyllä naama olla vähän maidossa vielä...
 
Ei ole naama maidossa eikä mikäön muukaan!
 
Nii, että HAUKS!
 
Ja toinen HAUKS!
 
Yäähh...
 
Maailman puhtain pentu tässä päivää...!
 
                   Joo-o, hyvältä näyttää :). No, mitäs nyt sitten.
Haukkaisinko vähän nenästä vielä...


 

Pinkki (3 vkoa) ja Sonorian Despina solmussa 18.1.-16


 

Isoäiti Sonorian Despina ja I-pennut 2-viikkoispäivänään 8.1.-16


 

Isoäiti Despina (10 v) haluaa osallistua uusien pentujen hoitoon.
Sonorian I-pennut 13 päivän ikäisiä 7.1.-16.


 

31.7.-15. Meille myös :)!
t. Sonorian Alfio, Sonorian Despina, Sonorian Giannetta


  

Despina 10 vuotta 20.4.-15

 
 

Eduskuntavaalien karvainen tukiryhmä lenkin jälkeen 6.4.-15.
Sonorian Giannetta, Alfio ja Despina.
Missä se ehdokas oikein kuhnustelee?? Vaalihommat odottaa!


 

Joulukortti 2014


 

Ukkonen lähestyy...
Despina kiipeilemässä 26.6.-14


 

Despina - ylämäkijuoksutreeniä 30.4.-14.
Kallio ylös täysillä 8 x 15 sek, alasmenotauot 1,5 min


 

Despina - SPL:n ominaisuusarviointi 8.9.-13
Emppu kävi SPL-Itä-Helsingin ominaisuusarvioinnissa Nummelassa, joka on nyt sisäänajo- ja kehitysvaiheessa vielä. Arvioijana Jari Kantoluoto.

Ihan odotetusti meni meillä, eli hyvin muuten, mutta otteesta tuli sanomista .

Emppu siis varma ryhmässä ja tarkastuksessa, neutraali ampumisessa, temperamentti tasapainoinen, liukkaalla varma, eikä liukkaus vaikuta liikkumiseen tai toimintakykyyn maalimiehen kanssa.

Empulla kuitenkin on pikkaisen toivomisen varaa saaliskäyttäytymisessä otteen osalta, mikä näkyy muuallakin kuin puruissa. Se kyllä saalistaa voimakkaasti, ja jaksaa treenata vaikka kuinka kauan pallopalkalla, mutta otekäyttäytyminen on enemmän paimenkoiralle ominaista. Siitä siis puuttuu se voimakas, tasainen pureminen, jota suojelussa arvostetaan, ja jota taas paimenkoirapuolella ei koiralle toivota (paimenten kuuluu vain näykätä kuritonta lammasta). Empullahan on lähisuvussa emän puolella Saksassa paimenena toimivia koiria (esim. emän puolisisko).

Puruissa se saaliinhimon ja saaliin "omistamisen" puute näkyy, ja E tarvitsee hyvät saaliärsykkeet pystyäkseen kääntymään saaliille taistelun ja kuormituksen jälkeen. Jos ei niitä tule, se mieluummin jatkaa fyysistä kamppailua, yrittää dominoida, astuu maalimiestä, astuu hihaa yms.

Kanavoinnissa E sitten kyllä tuolla rauhoittui puruun ihan hyvin, joskin siinäkin ensin pientä levottomuutta otteessa. Edellisistä vähistä purutreeneistä kuitenkin yli 3 vuotta aikaa, niin siinä mielessä ihan odotetusti. Odotetusti myös siinä mielessä, että jouduin päästämään koiran hyökkäyksessä liian aikaisin liikkeelle, kun liina oli pahasti solmussa koiran etujalan ympärillä... .

Empun lomakkeeseen oli vielä sinne kaiken alapuolelle kirjoitettu "rauhoittui".

Kysyin, mihin se liittyi, niin ovat kuulemma pohtineet, josko lomakkeeseen lisäisi vielä kohdan, jossa kuvataan koiran kättäytymistä suojeluharjoituksen jälkeen ennen liukkaaseen sisätilaan menoa. Eli jääkö koira harjoituksesta jotenkin ylikierroksille, vai palautuuko ja rauhoittuuko hyvin.

Eroja kahden eri paikkakunnalla järjestetyn testin välillä oli kyllä, mutta tuostahan se varmaan muotoutuu pikku hiljaa.

Eroja esimerkiksi testien A ja B välillä. Kaikkia koiria en nähnyt, mutta nämä jäi mieleen sellaisina toistuvina eroavaisuuksina näkemistäni.

A) Osallistujaluettelo selkeästi nähtävillä. Yhteen koiraan käytettiin aikaa 10-15 min.
B) Noin 20 koiraa, ei osallistujalistaa näkyvillä. Ohjaajille omat vuorot ja aikataulu hankala hahmottaa, yleisölle myös kiinnostavien koirien bongailu hankalaa. Yhteen koiraan kului aikaa noin 20 min. Viimeiset koirat joutuivat odottamaan vuoroaan monta tuntia. Jatkossa olis hyvä sellainen SPKL:n luonnetestin käytäntö eli aikataulu etukäteen.

Henkilöryhmä:

A) Hyvin organisoitu, selkeä ryhmä. Ohjaaja tiesi mihin ollaan menossa.
B) Ryhmässä pyörittiin epämääräisesti, pieni lapsi konttaili ja leikki ryhmässä.

Sisätila:

A) Yhdistyksen majan huone, vesivanerilevyt laitettu lattialle, koira käveli sen pari kertaa ympäri.
B) Vanha teollisuushalli, nykyinen myymälätila, kiiltäväksi maalattu betoni. Koiran annettiin kävellä ja tutkia alue, jonka toisessa päässä piti pysähtyä joksikin aikaa.
( C) Yhdessä arvioinnissa oli kuulemma ollut käytössä jonkun koulun aulatila).

Kenttäosuus

A) Nurmikenttä. Maalimies tuli piilon takaa, koiran haukkuessa ensimmäinen m-miehen liike sivuttaisjuoksu koiraan nähden. Vahvemmat saalisärsykkeet koiralle maalimiehen sivuuttaisliikkeen kautta. Tästä selkeät pysähdykset + uhka vuorotellen sivuttaisjuoksun kanssa.
B) Hiekkakenttä, isoa pyöristynyttä soraa päällä = kevyempien ohjaajien vaikea pysyä paikallaan. Maalimies valmiiksi kentällä koiran tullessa, koiran haukkuessa ensimmäinen liike koiraa kohti, saalisärsykkeet vähemmän näkyviä.

Sisätilaan meno:

A) Koira kentältä 2 m maalimiehen perässä = vietissä sisätilaan, siitä heti haukku lähellä maalimiestä + 1 puru.
B) Koira jäi kentälle rauhoittumaan, maalimies meni etukäteen sisätilaan odottamaan = koiran tullessa sisään se ei tiennyt maalimiehen olevan siellä. Maalimies kauempana (6-7 m). Pitempi treeni sisällä. 2 purua, myös pitempi hyökkäys + hyppy (vähän riski koirille liukkaalla mun mielestä... ).

Ehkä suurin kysymysmerkki yleisesti ton pöytäkirjan suhteen oli laukauksiin suhtautuminen, koska se arvioidaan asteikolla neutraali-reagoi-pelokas.

Tosi moni suojelua treenannut koira näköjään reagoi laukaukseen kuin piiskaan, koska tiesivät olevansa suojelutreenissä, ja aktivoituivat esim. haukkumaan ampujaa. Tästä merkintä "reagoi", vaikkei kyseessä ole "reagointi ampumiseen" siinä mielessä kuin se yleensä koirapiireissä tulkitaan (eli se, että "reagoi ampumiseen" = paukkuarka). Tämä voi aiheuttaa väärinkäsityksiä kyllä jatkossa.

Ihan hyvä testi tästä on tulossa. Toistaiseksi ilmainenkin! Toivottavasti säilyy sellaisena, niin saadaan mahdollisimman paljon omistajia motivoitua mukaan.


 

Despina Agility Maxi III Vihti 25.8.-13
Me jatketaan kehittymistä, jee . Tänään Empun ensimmäinen virheetön ratasuoritus 3-luokassa, joskin yliajalla .

Kisattiin 4 rataa Vihdin Tervanummella, Hi-Ha:n hiekkakentällä vanhan soramontun pohjalla . Vähän kumpuileva alusta, mutta sopivasti pitävä hiekka. Oli muuten hyvä paikka puskakuvaajalle myös videoida !

Taas niin suoria putkia, etten ehtinyt ohjaamaan muuten kuin ottamalla koiralta vähän vauhtia pois, joten 0-tulos antaa ainakin vielä odottaa itseään... Kun virheetön rata nyt kuitenkin tässäkin luokassa näköjään on mahdollinen, aletaan seuraavissa kisoissa sitten varmaan mennä vähän suuremmalla virheriskillä joitain helpompia paikkoja, niin että saadaan ajasta vielä pois muutama sekunti . Eli käytännössä minä meen niin täysillä kuin pystyn aina kun mahdollista, ja pyrin pääsemään vielä enemmän koiran eteen ohjaamaan, jotta on sitten tarvittaessa aikaa vähän varmistella radan vaikeissa paikoissa.

Tänään radat oli mun mielestä jotenkin hauskalla tavalla haastavia. Sellaisia, että oli mahdollisuuksia valita joko turvallisempia tai riskillisempiä ohjauksia, miten nyt sitten kukakin halusi. Videolta kotona katsellessa näitä oli opettavaista mietiskellä jälkeen päin .

1. rata HYL (livahti keinulle...)
2. rata 10 rv, 6,95 av, sij. 19./34.
3. rata 0 rv , +3,78 av, sij. 11./35.
4. rata HYL (livahti keinulle, taas...)

tuomari Anne Viitanen

 

Despina Agility Maxi III -tuloksia 18. ja 24.8.-13
I-Hah Helsinki 18.8.-13

Empun kanssa I-Hahin kisoista 18.8. saatiin kaksi tulosta ja yksi HYL. Tuloksellisilla radoilla myös aika reilusti yliaikaa, kun piti ottaa esteitä uudestaan.

Rata 1: 10 rv, +8.24 av, sij. 5./14.
Rata 2: HYL
Rata 3: 15 rv, +11.09 av,  sij. 7./14.

tuomarina Allan Mattson.

***

HSKH Vantaa 24.8.-13

Kolme rataa Ojangon ulkokentillä Vantaalla.

Ensimmäistä kertaa saatiin 3-luokassa vain 5 rv, jee . Tipautettiin hyppyradalla lievänä takaakiertona tehtävän muurin palikka, jota vähän etukäteen aavistelinkin. Sijoitus oli 5./30, eli kaikin puolin meidän paras 3-luokan rata tähän mennessä.

Radalla 4 x suora putki, joiden päässä melkein joka kerta vähän hankalasti sijoitettu hyppy, joten jouduin ottamaan vauhtia koiralta pois, että ehdin perään ohjaamaan. Pitäis varmaan mennä pikajuoksukouluun .

Rata 1: HYL (t. Anne Tammiksalu, Viro)
Rata 2: 5 rv, +0.69 av, sij. 5./30 . (t. Martti Salonen)
Rata 3: HYL (t. Anne Tammiksalu, Viro)

 

 

Despina Agility Maxi III Piirinmestaruuskisat 17.8.-13
Emppu pääsikin sitten jo arvokisoihin, kun sattui piirinmestaruuskisat Lohjalle sopivasti 17.8.-13 .

Saatiin 1. radalta tulos 10 rv, aika -0.59, ja sij. 30./70 . Etukäteen ajateltuna vaikeimmat radan kohdat sujuivat yllättävän hyvin, eli niistä ei virheitä, mutta sitten kulmaan suuntautuvassa hypyssä pysäytin koiran taas riman päälle, ja heti perään oli pujottelu, johon tultiin liian lujaa.

Hyppyrata oli sitten vauhtirata, eli ohjaajalle kovaa juoksemista => en oikein osannut ohjata tarpeeksi selkeästi, ja tuli muutama esteen ohitus = HYL.


 

Despina Agility Maxi III Helsinki 10.-11.8.-13
Empun ensimmäiset radat agilityn 3-luokassa 10.8. Järvenpäässä, Metson hiekkakentällä , ja taas saa juhlia   !

Viime viikonloppuna juhlittiin Empun nousua 3-luokkaan, ja nyt sitten ensimmäistä tulosta siellä .

Nollasta tai sijoituksesta ei tosin tietoakaan, koska ohjaaja oli sen verran pihalla . Paljon uusia vaikeusmomentteja näytti olevan 2-luokkaan verrattuna ainakin tämän päiväisillä radoilla. Hauskojahan ne kyllä oli, eikä kuitenkaan ihan mahdottomia (edes meille).

Muistamisvaikeuksia hiukan taas oli, ja lisäksi vääriä rintamasuuntia ym., jotka ohjasivat koiran väärille esteille tai esteen ohi.

Mutta eiköhän se tästä taas, kun saadaan lisää kokemusta tällaisistakin radoista. Ohjaajan pään voisi kyllä ehkä laittaa vaihtoon... .

Tuomarina Marja Lahikainen.

PS. Kysyin varmuuden vuoksi tänään tuomarilta, saako hanskoja pitää radalla, ja kyllä saa. Mikä onkin ihan loogista, koska kylminä vuodenaikoinakin saa. Eihän kesällä ja talvella voi olla eri säännöt .

Itse pidän aina hanskoja koira kanssa touhutessa, koska nivelet on vähän kovilla muuten, kun on innokas koira hihnan päässä sinkoilemassa, eikä ne hampaatkaan aina välttämättä osu ihan siihen palloon .
 
Empun toinen kisapäivä Järvenpäässä 11.8.-13 meni hitusen paremmin kuin eilinen. Saatiin jo kahdelta radalta tulos (eilen vain yhdellä kolmesta), ja hyppyradalta se oli jopa ihan siedettävä.

Kakkosrata oli tänään unohdusrata, eli 4. esteen jälkeen ohjaajan pää vaan pyöri, kun en taas muistanut, mihin piti mennä... , tuloksena Emppu valitsi itse esteen, ja tuloksena HYL.

3-luokat näyttävät usein olevan kisaohjelmassa niin, että kaikki saman kokoluokan radat ovat peräkkäin. Eli rata rakennetaan, sitten rataan tutustuminen se 5 min, ja sitten onkin jo mentävä koira hakemaan ja lämmittelemään. Mä viilaisin mieluusti niitä ratojen ohjaussuunnitelmia aika tarkasti etukäteen, mutta se ei nyt näköjään enää onnistu aikataulun puitteissa.

Viimeiselle radalle olikin taktiikkana valita vaan mahdollisimman nopeasti ohjauslinjat, jotta sitten ehdin käydä sen mahdollisimman monta kertaa läpi sekä rataantutustumisessa että mielikuvaharjoitteluna. Joko se viimeinen rata oli helpompi muistaa, tai sitten tuo toimi, mutta enpähän unohtanut rataa .

Pikkaisen on Empulta päässyt unohtumaan jarruttelu alastulokontakteilla, täytyy niitä yrittää vähän muistella seuraavissa kisoissa.

Hyppyradan sujuminen aika juohevasti, ja tulos +10 oli onneksi päivän päätteeksi iloinen yllätys: Ihanneajassa tehdyt kaksi ratavirhettä (rima putosi pysähtyvässä käännöksessä ja yksi esteen edessä pyöriminen, kun E ei ollut varma mihin pitää mennä). Ne pois, niin siinähän olisi ollut 0-tulos . Että ehkä me nyt sitten tähdätään vielä sellaiseen, kun ei näytä olevan ihan mahdotonta kuitenkaan.

Aikakin oli iloinen yllätys, koska vaikka yksi tosi pitkä kaarros vauhdikkaan hypyn jälkeen ja se pyörähtely yhden hypyn edessä veivät aikaa useamman sekunnin, niin silti päästiin alle ihanneajan. Eli nopeus näköjään riittää vielä toistaiseksi nolliin ihan hyvin. Koiran ikähän tässä tulee vastaan sitten jossain vaiheessa, mutta katellaan nyt vielä jonkin aikaa .

Tuomarina tänäänkin Marja Lahikainen.


 

Despina Agility Maxi II Helsinki 4.8.-13
Empun kanssa kisaamassa Purina-areenan ulkokentällä agilityn maxi II-luokassa, ja JEE !...
Nousu III-luokkaan   !!

Sij. 3./18 , aika -1,52. Tuomari Minna Räsänen.

Vähän on hölmistynyt olo vieläkin, koska minkäänlaisia odotuksia tulostason suhteen ei tänään ollut. Tämä oli vasta Empun kolmas kisa tänä vuonna, eikä kahdesta toukokuun kisasta saatu edes yhtään 0-tulosta. Edellisestä radasta siis lähemmäs 3 kk aikaa, kun itse vietin välissä H-pentulomaa, ja Emppu ihmisten (ja koirien) ilmoilla taas ensimmäistä kertaa kuukausiin.

Radalla Emppu lähti kerran reippaasti ihan väärälle esteelle, johon tuhraantui sekunteja, mutta muuten rata sujui jokseenkin odotetusti.

Kisa käytiin melkoisessa helteessä, ja aikataulut lisäksi 2 tuntia myöhässä, joten saatiin aluksi käyttää mielikuvitusta itsemme viihdyttämiseksi ja koiran pitämiseksi viileänä.

Heti ensimmäisellä radalla onneksi Empulle se 3. sija ja sertifikaatti , joten ei tarvinnut startata enää toiselle radalle. Emppuahan kuumuus ei tunnu haittaavan, mutta ohjaaja kärsi kyllä radan jälkeen hiekkapaperista suussa...

Seuraava startti sitten kolmosissa, mikä tuleekin olemaan agilityurani tähän astinen huipentuma, koska Nassen kanssa aikoinaan kisattiin vain II-luokassa .

Jossua kiittäisin tässä kohtaa, jos voisin .


 

Despina Agility Maxi II Orimattila 14.5.-13
Empulla kolme rataa Orimattilassa tiistai-iltana 14.5. Tuomarina Esa Muotka.

Rata 1: Olisi mieluummin mennyt pujottelun vieressä olevalle keinulle, ja aikaa tuhraantui ennenkuin sain kerrottua sinnikkäälle yrittäjälle, että keinulle ei todellakaan olla menossa .

Lisää aikaa meni ja kieltovirheenkin otin, kun käänsin koiran loppusuoralla pois renkaalta. En ihan luottanut, että siinä vauhdissa olisi mennyt renkaan läpi eikä hypännyt sivusta (turha toimenpide, mutta huomasin liian myöhään, että oli sittenkin nokka ihan oikeaan suuntaan...).

Siispä 5 rv, +8.33 av, sij. 5./21.

Rata 2: Haistoi pujotteluun mentäessä kepon, joka oli liiaksi tuulen yläpuolella videoimassa. Se rata meni sitten siinä. Emppu haahuili nokka ylhäällä mihin sattui, ja minä unohtelin rataa ja otin kontaktivirheen siinä sivussa, kun meni pasmat ihan sekaisin... No, maaliin päästiin kuitenkin, mitä täytyy tilanne huomioon ottaen pitää kai jo jonain saavutuksena... Laumaviettiä kun on, niin sitä sitten kanssa on... .

15 rv, +22.44 av., sij 10./20.

Rata 3: ...oli klo 21 jälkeen illalla, ja alkoi aivot jo olla vähän ylikuormittuneet ratojen muistelusta. Sähläsin jotain ennen ensimmäistä putkea, kun tuli blackout, kumpaan päähän putkea sillä kertaa pitikään mennä (putki joka radalla samassa kohdassa, ja sisäänmeno milloin mistäkin ja joskus useampaan kertaan radan aikana ). Tästä 5 rv.

Muuten rata kulki ihan hyvin. Emppu arvaili jo itse radan kulkua paikoitellen, joten ei haitannut, että olin vähän jäljessä välillä...

Tällä radalla 5 rv, +6.34 av, sij. 3./17 , eli ei sentään ihan turha reissu, ja suunta kuitenkin ylöspäin kauden avauksesta .


 

Despina Agility Maxi II Helsinki 5.5.-13
Emppu pääsi pitkästä aikaa pentujen jälkeen taas agilitykisoihin Purina-areenalle Helsingissä.

Oltiin molemmat vähän ruosteessa, joten ei sitä viimeistä nousunollaa 3-luokkaan edes odotettu (eikä saatu ).

4 rataa, joista tuloksena parhaimmillaan 5 vp (pujotteluun meno väärältä puolelta) ja 4. sija. Kaikilta radoilta kuitenkin tulos, ja Emppu ohjautui ja kuunteli kyllä hyvin. Se vaan reagoi niin välittömästi mun pieneenkin vartalo-ohaukseen, että vaikeuksia tulee, kun mulla nopeissa paikoissa ei käsi tiedä mitä jalka tekee puhumattakaan että pää olisi jotenkin osallisena siinä epämääräisessä heilumisessa... .

Jossua taas lämmöllä muistelin, kun joku ohjasi koiraansa samoilla käskyillä ja äänenpainoilla... .

Tulokset:

Rata 1: 15 rv, 18.05 av (aloitettiin pujottelu kolmeen kertaan... ), sij. 10./22. Tuomari Ritva Herrala.

Rata 2: 10 rv, 7.70 av Sij, 9./17. Tuomari Johanna Nyberg.

Rata 3: 5 rv, 7.04 av, sij. 4./14. Tuomari Ritva Herrala.

Rata 4: 10 rv, 11.05 av, sij. 9./15. Tuomari Johanna Nyberg.


 

Tapakasvatusta tarvitaan.
Emppu ja Pilkullinen (3 vkoa) 12.11.-12


 

Nukkumassa Empun kanssa 27.10.-12

Pilkullinen...
 
... Ja toisessa päässä Keltainen :).

 

Turvassa äidin kanssa :). Vihreä 22.10.-12

 

 Kyyditystä 22.10.-12

Vihreä väärässä paikassa...

Menet sinne muiden kanssa...

 

Noin :)!


 

Despina ja Sonorian G-pentue 22.10.-12, syntymäpäivän iltana :).


 

Sinä oot pienin, mennäänpäs tonne syrjemmälle vähän syömään...
Despina ja Punainen Sonorian G-pentueesta 22.10-12


 

Despina 18.10.-12 (tiineysvrk 59)


 

Despina astutusreissulla Saksassa 22.-23.8.-12
Poseerausta Kraftsdorfin laitamilla 22.8.-12
 
 
 
Hotellilta lähdössä 23.8.-12 (Me kykytetään siinä parkkipaikan nurkassa)
   
Strasse der Einheit, Kraftsdorf 23.8.-12
 
Strasse der Einheit, Kraftsdorf 23.8.-12
 
Omin luona taas, JEE! Toinen astutus Om vom Steinbuschilla 23.8.-12.
 
 
 
 
 


 

Despina - Agility Maxi II Vantaa 4.7.-12
Empulle tänään Helsingissä Purina-Areenan ulkokentällä radalta 1 toinen LUVA-tulos 2 -luokassa . Eli yksi enää luokkanousuun, HUI !!

Sijoitus tällä radalla 4./35, tuomarina Esa Muotka.

Radalta 2 saatiin 10 vp, aika -1,94, sij. 11./31. Tuomari Ritva Herrala.


 

Despina - Agility Maxi II Vantaa 27.6.-12
Empulle tänään Ojangossa

Rata 1: 15 rv, aika -6.03, sij. 11./25
Rata 2: 15 vp, + 0.07 av, sij. 12./24

t. Kari Jalonen


 

Despina - Agility Maxi II Vantaa 17.5.-12
Ojangon ulkokentät.

Empun saatua viime kisoissa hyppyradalta LUVA-0:n se teki tänään vain yhden agiradan.

E perinteisen innokas, ja karkasi jo toisen esteen jälkeen keinulle, joten sille HYL. Vaikka loppuradalla olikin aika hyvin tehtyjä kohtia, niin ilmeisesti omien koirien hajut rata-alueen vieressä olevasta autosta nostivat nenää kesken radan pariinkin kertaan. Kun se laumavietti on kova, niin se sitten kanssa on kova...
Tuomari Kari Jalonen.


 

Despina - Agility Maxi II Helsinki 12.5.-12
Empulla 4 rataa Purina-areenalla HAU:n kisoissa.

Antoisat kisat . Saatiin ensimmäinen 0-tulos II-luokassa, joka olisi jo riittänyt mulle ilon aiheeksi, mutta heti perään tuli myös ensimmäinen LUVA-0 !
.
Sen kyllä melkein onnistuin tunaroimaan, kun jouduin loppusuoralle tehtävässä käännöksessä ihan omaa muistamattomuuttani väärälle ohjauspuolelle, ja koira joutui pyörähtelemään ennen viimeistä estettä, kun en ehtinyt ohjaamaan. Onneksi Emppu kiihtyy hyvin, niin saatiin sitten kuitenkin aikavirheetön rata huikealla 2 sadasosan marginaalilla .

Tulokset:

Rata 1: 10 rv, +1,14 av, sij. 6./17.
Tuomari Marja Lahikainen

Rata 2: 0 rv, 0 av, aika -2,80 . Sij. 11./21.
Tuomari Heidi Viitaniemi
Rata 3: 0 rv, 0 av, aika -0.02 . Sij. 4./18 = LUVA
Tuomari Marja Lahikainen
VIDEO

Rata 4: Otettiin loppurata treenin kannalta, kun 0-mahdollisuus kaatui radan alkupuolella huonoon ohjaukseen. 20 rv, +7.79 av. Sij. 13./24.
Tuomari Heidi Viitaniemi.

Kisoissa oli käytössä aikataulukokeilu, jossa ratoja pyöritettiin kahdella kentällä niin, että rataantutustumiset olivat 30 min välein. Emppu kun oli lähtölistan viimeinen, myöhästyin tietysti sitä autoon viedessä seuraavan radan tutustumisesta, mutta onneksi saatiin tutustumiseen vähän lisäaikaa. Ja onneksi oli kepo mukana, joka ehti siinä välissä jäähdyttää ja juottaa koiran.
Mutta hiphei, kohti III-luokkaa näköjään menossa !

Johanna T:lle iso kiitos valokuvista !


 

Vielä on lunta :). Despina 23.4.-12


 

Despina - Agilitytuloksia 7.4.-6.5.-12
Empun ensimmäiset 2-luokan radat:

Helsinki 7.4.

Rata 1: 10 rv, +11,04 av, sij. 15./22.
Rata 2: 5 rv, +2,26 av, sij. 7./17.  VIDEO
Tuomari Johanna Nyberg


Helsinki 9.4.

Rata 1: 10 rv, +3.73 av, sij. 20./31.
Rata 2: 5 rv, aika -2.26, sij. 18./40.
Rata 3: Riehakkaissa merkeissä = HYL
Tuomari Anne Savioja


Riihimäki 15.4.

Rata 1: HYL
Rata 2: 10 rv, +9.01 av, sij. 7./13.
Tuomari Esa Muotka


Vihti (HiHa) 5.5.-12

Rata 1 ja 2: HYL
Rata 3: 10 rv, +1.47 av, sij. 5./9.
Tuomari Seppo Savikko


Helsinki (I-Hah) 6.5.-12:

Rata 1 ja 2: HYL
Rata 3: 5 rv, aika -2.4 sek., sij. 5./16.
Tuomari Anne Viitanen

 
 

Despina Agility Maxi I Vantaa 24.3.-12
Emppu teki tänään Vantaalla Ojangon hallissa kaksi hyvää rataa.
1. radalla kuitenkin puomin alastulosta 5 vp, aika -3,43, sij. 7./28.
Tulokset: http://www.bat-ry.fi/fi/fi_6_1.html?&Id=1332611507.html#T5

2. radalla 0-tulos, aika -8,79, sij. 2./29 ja nousu II-luokkaan !
!
Radan tulokset: http://www.bat-ry.fi/fi/fi_6_1.html?&Id=1332611507.html#T6

Kuvia 2. radalta (3 kpl) : http://koirakuvat.kuvat.fi/kuvat/2012-03-24+bat/2012-03-24+bat+maxi1/20120324_1MG_7461.jpg

Kivat, juohevasti eteneviksi suunnitellut radat. Tuomari Ritva Herrala.
 
VIDEO: Rata 2


 

Despina Agility Maxi I Vantaa 4.2.-12
Emppu teki tänään Vantaalla Hakunilan hallissa toisen I-luokan 0-tuloksensa . Sij. 2./37  Tuomarina Anne Savioja.
 

 
 

Despina Agility Maxi I Lieto 29.1.-12
Päivän tulokset ATT:n kisoista:

Rata 1: 30 rv, +1,53 av, sij. 15./29.
Rata 2: 5 rv, aika -4,96, sij. 11./30.
- Emppu klo 9 aamuradalla lähtönumerolla 1 =

Tuomari Johanna Nyberg.


 

Despina Agility Maxi I Hyvinkää 22.1.-12
Tulos tämän päivän radalta JAU:n kisoista Hyvinkään  hallista
5 vp (viimeisen hyppyesteen kaataminen), sij. 3./19 . Empun agilityuran toinen palkittu rata .
Tuomari Sami Topra.
Palkinnoksi sai valita ihania villaneuleita !


 

Despina Agility Maxi I Vantaa 21.1.-12
Emppu I-luokassa yhdellä radalla Ojangon koiraurheilukeskuksen uudessa hallissa. Kisojen lomassa pidettiin hallin avajaiset, joissa sinivalkoisen nauhan hallin avaamiseksi leikkasi presidenttiehdokas Pekka Haavisto .

Radat oli suunniteltu juohevasti eteneviksi, joten niitä oli kiva suorittaa. Tuomarina kaikilla radoilla Kari Jalonen.

Emppu kuunteli ja eteni hyvin, mutta yliarvioin sen kyvyn mennä putkeen kauempaa lähetettäessä, enkä tajunnut toistaa käskyä juuri sen tullessa putken luo. Kun lisäksi pysäytin oman vauhdin juuri silloin, Emppu ei ollutkaan enää varma, ollaanko menossa putkeen vai ei. Alkeellinen virhe multa, jota kyllä osasin varoa, mutta E näytti etenevän niin itsevarmasti, että varominen jäi sitten juuri kriittisellä hetkellä... Puomin alastulon ohjasin huonosti, joten sieltä 5 vp lisää. yht. 10 vp. Putken suulla pyörimisestä huolimatta alitettiin ihanneaika -2,46 sek. Sij.23./44.

Täällä Empusta pari kuvaa:
http://koirakuvat.kuvat.fi/kuvat/2012-01-21+hskh/2012-01-21+hskh+maxi1/20120121_1MG_8116.jpg


 

Despina Agility Maxi I Hyvinkää 14.1.-12
 Empulle ekalta radalta 25 vp. Kokeilin sellaista suht "normaalia" ohjausta, eli annoin koiran pitää vauhtia enemmän kuin normaalisti. Siinäkös sitten tulikin tehtyä melkein kaikki mahdolliset virheet matkalla...: Esteen ohitus, kun ohjaus jäljessä, lentokeinu, renkaan sivusta hyppy ja pari riman pudotusta, kun oli kiire edetä.

Ennen toista rataa kävi sitten vielä mulle väsyneenä sellainenkin tapaturma, että hyppäytin treenialueella kuumenneen Empun suoraan esteen takana olleen koiran niskaan , ja E tietysti ryntäsi sitä kurmuuttamaan. Empun tapa lähestyä (omiakin) koiria riehakkaissa tilanteissa on varsin hmm... näyttävä ja äänekäs, joten vaikkei mitään vammoja kummallekaan tullut, omistaja tietysti pelästyi pahanpäiväisesti! Kyllä sai hävetä, ja tuntui pahalta omistajan puolesta. Onneksi sentään koira ei tuntunut tapauksesta juurikaan ottaneen itseensä. Mutta ihan muistui mieleen 20 vuoden takainen tokokisa Nassen kanssa, kun N yhtäkkiä jossain ylemmän luokan paikallaolossa lähti moikkailemaan vieruskavereita (ihan ystävällismielisesti tosin, mutta ainahan tuollaisesta toinen osapuoli pelästyy)...

Harmitti kyllä tosi paljon, koska olen aina niin varovainen treenatessa, kun tiedän, millainen Emppu on kuumetessaan. Ikinä en hyppyytä sitä, jos on edes pieni riski, että siinä on joku takana, mutta nyt toistin hypyn heti edellisen perään, enkä tajunnut, että siinä välissä paikalle olikin ehtinyt jo joku... Väsyneenä pitäis kyllä osata olla ihan tuplahuolellinen! Toivottavasti seuraavat 20 vuotta menee taas ilman vastaavaa, sen verran ikäviä tilanteita kaikille osapuolille. Helpotuksekseni tässä tapauksessa toinen koira suoritti onneksi hienon radan tapauksen jälkeen, joten kaikki hyvin siltäkin osin.

Toisen radan Empun kanssa otin vähän hitaammin, mikä tietysti turhautti koiraa ja kiihdytti sen takia vähän enemmän. Muuten ok, mutta ohjasin huonosti parille hypylle, mistä syystä koira ohitti ne => 10 vp.


 

Despina Agility Maxi I Hyvinkää 1.1.-12
Empulle yksi ratavirhe putken väärän pään lähestymisestä ja +4,82 yliaikaa puomin suuntaan karkaamisesta + pyörähtelyistä, kun ohjaus jäljessä. Liukastui kerran kyljelleen ollessaan eräässä toisessa paikassa menossa putken väärään päähän, ja pohja ei sitten pitänyt äkkitilanteessa.
 . Onneksi mitään ei sattunut.

Ei siis läheskään katastrofirataa, vaikka lisenssihässäkän takia ei ehditty suorittaa alkuvalmisteluja ollenkaan toivotulla tavalla . Sij. 14./34. Tuomari Esa Muotka.


 

Despinan joulutervehdys 2011


 

Despina Agility Maxi I Lieto 4.12.-11
Empulla kaksi rataa tänään Liedossa ATT-areenalla.

Emppu perinteisesti riehui ekan radan (=>hyl), toisella kuunteli vähän paremmin, ja saatiin tulos väkerrettyä yhdellä A:n alastulovirheellä ja n. 5 sek yliajalla. Kontaktiesteille yritti taas tänään karkailla useamman kerran.
2. radalla sij. 15./28. Tuomarina Rauno Virta.


   

Despina Agility Maxi I Hyvinkää 27.11.-11
Empulla kaksi agilityrataa tänään Hyvinkään hallissa I-HAH:n kisoissa.

Ensimmäinen meni taas riehuessa (HYL.), mutta toisella radalla kuunteli jo aika hyvín. Yksi rima vain putosi, kun Emppu päätti tietää itse, minne rata menee = potkaisi riman alas mennessään vaakalentoa kohti A-estettä, ja minä ohjauksessa jäljessä.

Empun kanssa on vähän ongelmallista löytää sopiva ohjaustapa, koska se on vaarallinen itselleen, jos sen päästää riehumaan (törmäilee esteisiin ym.), toisaalta tiukassa hallinnassa pitäminen aiheuttaa sen, että olen armotta jäljessä heti, kun E pääsee suorittamaan kaksikin peräkkäistä estettä "omaa vauhtia", ja lisäksi hallinta aiheuttaa liian tiivistä kontaktinpitoa koiran taholta, jolloin se ei oikein hahmota edessä olevia esteitä aina ajoissa. Mutta eiköhän tähän joku ratkaisu löydetä, kun päästään nyt taas haistelemaan vähän useammin kisatunnelmaa Nipsun noustua II-luokkaan.

Kova luotto sillä kyllä on ohjaajaan, tuli tänään huomattua... . Sanoin "hyppy" ennen hyppyestettä, ja koirahan hyppäsi niiltä sijoiltaan estettä näkemättä, ihan liian kaukaa ja vinoon => törmäsi päistikkaa siivekkeeseen, ja este meni ihan kappaleiksi. Näytti pahalta, ja pelkäsin, että jalka olisi jäänyt siivekkeen rimojen väliin ja vääntynyt, mutta onneksi mitään ei sattunut .

Tänään rv 5, av 0.49, sij. 11./49. Tuomari Marjo Heino.


 

Despina Agility Maxi I Hyvinkää 6.11.-11
Empulla kaksi rataa Hyvinkäällä.

Ensimmäisestä HYL, kun sujahti putken väärästä päästä sisään heti lähtösuoran jälkeen. Melkoisessa ylivireessä taas, kun ei olla käyty radalla liian pitkään aikaan, ja näin isoissa kisoissa treeniesteitä voi käyttää vain lyhyesti.

Toiselta radalta kontaktivirhe A:n alastulolta, ja heti sen perään esteen ohitus, kun oli viilettämässä edessä näkyvään putkeen, ja viimeinen rima myös putosi, kun jäin jotain kämmäilemään sinne esteen taakse. Kuunteli jo paremmin kuin 1. radalla, mutta se kolmas oltais vielä tarvittu ;). 15 vp, ihanneajassa yhdestä takaisinpaluusta huolimatta, sij. 23./50. Tuomari Anne Savijoki.


 

Despina Agility Maxi I Helsinki 24.9.-11
Empulla yksi rata Purinan ulkokentällä.

Meni osittain yllättävänkin sujuvasti. E ei edes yrittänyt karata A-esteelle, vaikka se oli houkuttimena usammassakin kohdassa rataa .

15 virhettä saatiin kuitenkin kasaan ilmeisesti pelkästään puomin takia (en ole ihan varma, mistä kolmas virhe tuli). Ylösmeno- ja alastulokontakteilla siis puomilla kuitenkin virheet (jos videolta oikein näin), ja yrittäessäni jarruttaa Emppua puomin alastulolle jäin jälkeen, enkä ollut ohjaamassa sitä seuraavalle putkelle => ohitti oikean pään ja suuntasi väärään päähän => kieltovirhe.

Aikavirhettäkin otettiin muutama sekunti, kun pujottelu oli ikävästi pituudelta tultaessa suorakulmaisen käännöksen jälkeen, ja piti siinä vähän hakea ajolinjoja + ottaa koiralta vauhtia pois. Viimeiselle esteelle tein sitten vielä ohjausvirheen, koska jäin liikaa jälkeen kahdella edellisellä, ja tuntui luontevalta tehdä suunnittelematon takaaleikkaus siinä kohtaa. (Päätin nimenomaan etukäteen olla tekemättä sitä, koska viimeinen este oli suorakulmaisen käännöksen jälkeen, ja arvasin, että Emppu ajautuisi ohittamaan sitä reagoidessaan takaaleikkaukseen voimakkaasti.) Ihan se ei ehtinyt kuitenkaan esteen ohi, joten virhettä ei tullut, mutta aikaa meni pari sekuntia koiran kääntämiseen.

Lopputuloksena 15 rv, +6,11 aikavirhettä, sij. 19./28. Tuomarina Esa Muotka.


 

Dancairo - SPL LUU:n jäsentenväliset 11.9.-11
Karille ja Heville SPL Länsi-Uusimaan jäsentenvälisissä Espoossa 11.9.-11 suojelun VOI-luokassa (B- ja C-osa):
B 83p C 87p (päivän paras suojeluosuus). Hyvä pojat !


 

Despina Agility Maxi I Helsinki 10.9.-11
Empun kanssa kaksi rataa Purina-areenan ulkokentällä. Tuomarina Martti Salonen. Käyttökiellossa oleva halli näytti olevan korjauksen alla, joten valmistunee talven kisoihin.

Olihan kyllä melkoisen vaikeat 1-luokan radat... Ei ihme, ettei 2. radalla tullut yhtään 0-tulosta. Muunmuassa putken sisäänmeno oli laitettu A-esteen alle, aivan A-esteen ylösmenon alapuolelle, jota en ole koskaan nähnyt 1-luokassa. No Empullakin siinä vaan A-esteen kuvat vilkkui silmissä, ja sinnehän se yritti ihan väkisin => HYL.

1. radalla Emppu ohitti yhden hypyn tehdessään liian laajaa kaarrosta 90 asteen käännöksessä, ja A-esteen alastulossa kontaktivirhe => 10 rv. Aikavirhettä +2.77. Sij. 4./13.


 

Despina Agility Maxi I Janakkala 3.9.-11
Empulla kaksi rataa Janakkalassa 3.9.-11. Tuomarina Anne Viitanen.

Emppu ihan liian pirteä , ja lähtövuoro luokan alkupäässä ei sopinut meille, koska en ehtinyt purkaa koiran kierroksia ennen ratavuoroa. Radat menivätkin sitten enemmän tai vähemmän riehumisen merkeissä, joskin 1. radalla seurasi ohjausta silti hyvin.

1. rata meni mun mielestä hyvin yhtä pitempää lenkkiä lukuunottamatta, joten vähän yllätyin, kun maalissa oltiin kerätty 15 virhepistettä .

Virheitä tuli puomin alastulolta, jota en näköjään tarpeeksi tarkasti varmistanut, keinun ylösmenolta (joka kyllä videolla näyttää puhtaalta), ja koiran pyörähdyksestä liian lähellä hyppyestettä. Tästä kysyin jatkoa varten tuomarilta jälkeenpäin, ja tuomitsee kuulemma niin, että jos koira on 1,5 koiranmitan päässä esteestä, sitä ei saa enää pyöräyttää ympäri ennen esteen suorittamista (niinkuin nyt tein, koska halusin itse oikean paikkaan seuraavalle esteelle etenemistä ajatellen). 15 rv, 5,05 sek. av. Sij. 12./21.

Ennen toista rataa ei ehditty treenata ollenkaan, koska opettelin rataa kauan ja oltiin lähtölistan alkupäässä => E aivan kauhea. Rata alkoi kyllä hyvin viistolla yhdistelmällä hyppy-pituus, jonka sain tehtyä niin, että menin pituuden taakse ja liikuin koiran ollessa sillä seuraavan käännöksen suuntaan, josta avautui 4 esteen suora, joka meni hienosti. A-esteen alasmenolla sitten ohjauspuolen vaihto ei onnistunut, vaan kontaktivirhe + hyppäsi mun väärälle puolelle kohti putken suuta ohittaen tarkoitetun hyppyesteen. Korjatessa meinasi mennä A:lle uudestaan => HYL. Loppurata meni sitten haukkuessa ja riehuessa, joten pari viim. estettä otin vaan ihan rauhassa kävellen. Pujottelu onnistui tänään molemmilla radoilla, joten oli tässä jotain hyvääkin .


 

Despina Agility Maxi I Helsinki 27.8.-11

                                                                                                                                                                                Kuva: Wilhelmiina Pironetti
Jee, Empulle tänään I-HAHin kisoissa Kivikossa ensimmäinen 0-tulos Agility Maxi I-luokassa  
!

Tuomarina Salme Mujunen, jonka radat olivat mukavasti etenevät ja helppo muistaa. Helteinen, aurinkoinen keli sopi Empulle hyvin .

1. radalla ihan liikaa virettä => hyl. (Yritti mennä putken väärään päähän, koska jouduin muuria väistääkseni juoksemaan koiran hypättyä ihan aavistuksen siihen suuntaan). Lukee tosi herkästi mun liikettä, vaikka olen koiran takana, joten vastaavia pitää muistaa varoa jatkossa.

Oli taas niin höyrypäänä, että törmäsi renkaaseen pää edellä ja rikkoi renkaan ... Tätä on tosi vaikea ennakoida, koska yleensä rengas sujuu varmasti, vaikka lähetän Empun sinne kauempaakin. Vietti ja voimakas turhautuminen nyt vaan vei sen taas niin yli äyräiden... Toivottavasti noita ei sattuisi enää enempää, ettei joku kerta käy huonosti .

2. rata oli sujuvin näistä kolmesta, vaikkei ollutkaan se nollarata. Jos loppusuoran tokavika este olisi tässä ollut joku muu kuin rengas, meillä olis nyt 2 nollaa, hui !! 5 vp siis tästä(kielto renkaalla), sij. 4./27.

3. radalla oli jo sopivan väsynyt => kuunteli hyvin ja pysyi suht rauhallisena. Pientä pyörimistä, kun otin välillä vähän vauhtia pois. 0 vp, sij. 3./24 .


 

Despina Agility Maxi I Hyvinkää 20.8.-11
Empun ensimmäiset hallikisat, ja ensimmäiset radat juoksutauon jälkeen.

Ei käytännössä yhtään aikaa viettitason laskemiseen ennen rataa, koska aikataulu ilmoitetusta huomattavasti edellä, ja lähtövuoro ihan luokan alkupäässä, seurauksena odotettu kaaos.
 

Verryttelyn ym. suunniteltu aikataulutus ei onnistunut siis ollenkaan, ja Emppu kävi aivan kuumana radoilla, jotka seurasivat toisiaan taas sitä tahtia, etten missään välissäkään ehtinyt rauhoittaa sitä kunnolla hallioloihin (joka siis agiityn ollessa kyseessä sisältää ahtauden, metelin ja kohti hyökkivät koirat).

Koiran kuumenemisesta huolimatta ohjattavuus kyllä säilyy onneksi hyvin, mutta pujottelu ei vaan siinä mielentilassa onnistu, ei sitten millään .

Kolmannelta radalta saatiin sentään raavittua kasaan jonkinlainen tulos 15 vp, +9.24 av ja sij. 8./22.


 

Despina Juha Korrin jälkikoulutuksessa 17.7.-11

                                                                                                                          Kuva Eija Kärkinen

Emppu osallistui Juha Korrin peltojälkikoulutukseen Inkoossa 17.7.-11. Koska ollaan jäljestetty tosi vähän, tehtiin ihan alkeistreeni. E jäljesti vesisateessa innokkaasti, mutta rauhallisesti ja keskittyneesti, nenä syvällä temperamenttisesti tuhisten. Lahjakas on, kuulemma .

Mieleen jäänyttä ja hajanaisia muistiinpanoja kurssilta:
  (- Muistinvaraisesti kirjoitettua, joten saattaa sisältää myös väärinymmärryksiä ym.!)

- Jäljellä pitää uskaltaa ohjata koiraa tekemään oikein, josta sitten kehutaan, ihan samoin kuin tottiksessakin. (Koiran voi kyllä antaa itsekin oivaltaa, miten jäljestetään (kuten esim. naksutinkoulutuksessa), mutta nopeampi keino on vähän itse ohjata koiraa oikeaan suoritukseen).
- Koiran rauhallista etenemistä voi vahvistaa joko hiljaa kehumalla tai sitten vain antamalla koiran edetä rauhassa syöden nameja.
- Koira saa tarkistaa jäljen kulkua päätä kääntäen, mutta jäljen pitää pysyä etujalkojen välissä. Kulmissa koiran pitää antaa nuuhkia yksi "tyhjä" askel, muutenhan koira ei tiedä, että jälki kääntyy, mutta heti jos koira ottaa ylimääräisen askeleen kulman yli, se pysäytetään/kielletään, eli annetaan edetä vain oikeaan suuntaan ja vahvistetaan.
- Kun koira tekee harjoituksen 5 x peräkkäin oikein, voidaan vaikeuttaa.
- Jos koira ei syö nameja jäljeltä, sen ei tarvitse, mutta nameja silloin liikaa, tai voi miettiä, onko koira tarpeeksi nälkäinen/ahne.
- Namien harventaminen: ei koskaan harvenneta "lopullisesti", vaan askelvälit satunnaisen mittaisia. Myös kisaavalle koiralle usein namijälkiä. Koiran pitää aina odottaa, että nami voi löytyä mllloin vain.
- Eteneminen alkuvaiheessa: esim. ensin jäljellä tyhjiä askelia 2-7 vaihdellen, enimmäkseen 2-5 tyhjää. Sitten pisin tyhjä 9 ask., seuraavalla jäljellä 10. Seuraavaksi pisin väli 14 tyhjää, sitten 18 ja 20. Kun 20 tyhjää menee rytmin muuttumatta, koira on aika valmis 40-50-70-90 tyhjään ja etenemään nopeasti täysmittaisiin jälkiin.
- Liian pitkiä namijälkiä ilman esineitä (= lepotaukoa) ei kannata tehdä. Mieti, mikä on esineitten maksimiväli kokeissa (alkeisluokissa max n 100m), ja viimeistään jäljen pidennyttyä sen mittaiseksi esineet otettava mukaan.
- Jos vauhti muuttuu namien vähentyessä, nypytetään (ensin varovasti) ja opetetaan koira hidastamaan, ettei opi rynnimään namllta toiselle. Voi myös vain pysähtyä ja odotaa koiran rauhoittumista ja päästää se vasta sitten etenemään.
- Syvän nenän opettamiseen ja edistämiseen voi kokeilla myös leveästä pannasta koiran nostamista suoraan ylös varovasti, jolloin koira vastustaa alaspäin, jolloin se päästetään heti taas ajamaan.
- Namit kannattaa vaikka kaivaa maahan tai piilottaa, jotta koira oppii ajamaan syvällä nenällä.
- Kulmat: ei nameja läpi kulman, vaan vasta kulman jälkeen, muuten koira ei edes tajua olevansa kulmassa, vaan nuuhkii vain ruokavanaa.
- Ilmaisu opetetaan ensin muualla, heti jälkiesineillä, jotka vaihdetaan ruokaan/leikkiin siten, että ohjaaja menee hajareisin koiran päälle ja odottaa sen katsovan esinettä, silloin kehu ja palkka maasta = esine "vaihtuu" palkaksi => ilmaisuaennon suoruus+ esineen tuijottaminen intensiivisesti.
- Esineellä ei KOSKAAN pakoteta/käsketä koiraa, vaan koiran pitää itse haluta löytää esine kaikin voimin.
- Koska peltojäljelle koulutettu koira tekee tarkkaa työtä syvällä nenällä, koiran vieminen metsäjäljelle voi olla sille henkisesti erittäin rankkaa, koska nenän pitäminen alhaalla tai kulmien tarkka nuuhkiminen ei maaston takia ole aina mahdollista. Kannattaa opettaa metsään eri työskentelytapa, ja esim. kytkeä koira siellä eri tavalla/eri valjaat, jotta koira oppii eron."


 

Despina Agility Maxi I Porvoo 30.6.-11
Empulla kaksi rataa Porvoon iltakisassa 30.6.

Tänne lähdettiin vain ja ainoastaan etsimään sopivaa, turvallista suoritusvirettä, koska Piikkiön Juhannuskisojen 2. päivän radoilla Emppu kuumetessaan mm. hyppäsi A-esteen harjalta pitkälle alas ja meni renkaan läpi kylki edellä… .

Radat olivat aika kivat, mutta vaikeat muistaa, joten piti miettiä niitä tosi paljon etukäteen.

Rata 1
: Sain Empun sopivan rauhalliseen mielentilaan ennen suoritusta. Kunnon juoksulenkki, riittävästi rauhallista hallintaa ja sopivan helteinen keli .

Rata antoi Piikkiön katastrofiratojen jälkeen taas uskoa siihen, että kyllä tästä tulostakin voi tulla. Vielä vaatii vähän opettelua ohjaamisen suhteen.

Tällä radalla en tajunnut ottaa koiraa kakkosesteellä (muuri) riittävästi hallintaan saadakseni tehtyä 90 asteen käännöksen, ja se innoissaan singahti niin pitkälle, että saatiin kieltovirhe 3. esteeltä. Kaksi muuta virhettä olivat vähän yllättäviä, eli yksi siivekkeen yli hyppy, kun koira hakeutui liikaa kontaktiin, ja puomilta alastulovirhe, kun en katsonut sitä loppuun kunnolla, vaan keskityin seuraavan estevälin ohjaukseen liian aikaisin. Yhteensä siis 15 virhepistettä ja 9,39 sek aikavirhettä takaísinpäin palaamisten takia. Sij. 13./36.

Kaikkiaan olin tosi iloinen radan jälkeen, koska ollaan edistytty Empun kanssa .

Rata 2: Ennen rataa oli niin pitkä tauko, että alkuvirityksen juoksulenkki olisi ilmeisesti myös pitänyt uusia, koska Emppu ei enää ollut yhtä rauhallinen kuin 1. radalla, vaikka muuten yritin tehdä valmistautumisen samalla tavalla. Sääkin oli vähän viilennyt, kun ilta oli jo pitkällä, joten ehkä sekin vaikutti omalta osaltaan koiraan piristävästi. E varmaan vaistosi myös, etten jaksanut enää pitkän, helteisen päivän ja ratojen aikaavievän opettelun jälkeen keskittyä suoritukseen yhtä rauhallisesti ja määrätietoisesti kuin 1. radalla. Ja Empun ohjaamiseen kun tarvitaan 100% keskittymistä, niin pienikin herpaantuminen näkyy heti suorituksessa.

Tämäkin rata sujui kyllä melko hyvin pujotteluun saakka, johon valmistauduttaessa tein pienen ylimääräisen käsiliikkeen, johon Emppu reagoi lähtemällä esteelle liian aikaisin, ja jouduin vetämään sen takaisin. Pujottelussa siis taas ylimääräistä pyörimistä, enkä liian kuumenemisen välttämiseksi korjannut siinä enää viimeistä virhettä, enkä myöskään heti perään samaan hässäkkään seurannutta hyppyä renkaan ja tolpan välistä, joten tuloksena HYL. Loppu sujui sitten suunnitellusti ja melko juohevastikin, joten ei tähänkään rataan ihan tyytymätön voi olla.

Ratojen tulokset:
http://www.porsk.com/tulokset/agi20110630.pdf


 

Despina Agility Maxi I Piikkiö 24.6.-11
Empun toiset agilitykisat ja ensimmäinen agilitytulos Piikkiön Juhannuskisoissa tänään .

1. Hyppyrata: Melkoinen syherö, mutta tultiin sijalle 9./40. Ratavirhepisteitä 10 (2 x esteen ohitus, kun oli taas hiukka kiire...), aikavirhettä 10,02 lukuisten pyörimisten takia, kun ohjaus oli jäljessä eikä koira tiennyt, minne mennä . Eikä Emppu viilettämisen makuun päästyään myöskään oikein malta pysyä vieressä, vaikka käsketään, joten itsekin kyllä aiheuttaa itselleen ongelmia välillä...
.
Vain 10 koiralle tulos tässä kisassa, muut hylättiin.

2. Agilityrata: Helppo muistaa, suoraa suoran perään . Hallinta tuotti vähän ongelmia tietysti, kun Emppu vähän kuumenee tosta vauhdista... Virnistää. Tällä kertaa ohiteltiinkin sitten esteitä nippanappa hylkäämisen edestä, eli tältä radalta ei tulosta.

Yksi erikoinen sattumus puomilla, kun Emppu hyppäsi sieltä alas ylätasanteelle tullessaan. Ikinä ei ole tuollaista sattunut, ja videolta vielä jälkeenpäinkin ihmettelin, mikä ihme sille tuli. Ensin katsoin, että vasen etujalka jotenkin notkahti ikäänkuin se olisi nyrjähtänyt, mutta jalkahan oli ihan kunnossa. Kepo sen sitten keksi katsellessaan, mistä oli kyse : Emppu oli ennen puomia karkaamassa keinulle, ja sain sen sieltä juuri ja juuri pois ja ohjattua puomille. Puomille kiivetessä se oli mielestään kuitenkin edelleen keinulla , ja se näkemäni etujalan "nyrjähdys" oli sitä, että se odotti keinun kääntymistä. Kun se ei vaan kääntynyt, E jatkoi varovasti kiipeämistä, kunnes lopulta ei enää tajunnut, mistä oikein on kyse, eikä ehtinyt sitten miettiäkään enempää, koska tuli kiire, kun minä menin jo lähellä puomin toista päätä.

Tätä pohjusti vielä se, ettei harjoittelualueella ollut puomia ollenkaan, sen sijaan keinu oli, ja sitä mentiinkin useaan kertaan verrytellessä. Kun edellinen rata oli tehty toukokuun alussa, puomi esteenä oli ilmeisesti vähän häipynyt muistista... .

Summa summarum: Emppu tykkää ihan äärettömästi esteiden suorittamisesta, mutta ohjaajalla ei ole ehkä aina ihan niin kivaa, kun tuo kuumeneminen on aika haastellista saada hallintaan radalla... Kuriton vekara  . Lukee kyllä tosi hyvin ja nopeasti mun ohjausta silloin, kun se on ajan tasalla, joten eiköhän tuo kokonaisuus tuosta jossain vaiheessa pakettiin saada .

 
 

Despina - luonnetesti 28.5.-11 Raisio
"Puolustushalu: Suuri, hillitty"
 
Tuomai Jorma Lankisen pöytäkirjasta:

Toimintakyky: +1 Kohtuullinen
Terävyys: +3 Kohtuullinen ilman jäljelle jäävää hyökkäyshalua
Puolustushalu: +2 Suuri, hillitty
Taisteluhalu: +3 Suuri
Hermorakenne: +1 Hieman rauhaton
Temperamentti: +1 Erittäin vilkas
Kovuus: +3  Kohtuullisen kova
Luoksepäästävyys: +3 Hyväntahtoinen, luoksepäästävä, avoin
Laukauspelottomuus: +++ Laukausvarma

Loppupisteet + 169
VIDEO


 

Dancairo SchH3 Espoo 22.5.-11
Hiphei ! Karille ja Heville tänään SPL Länsi-Uusimaan kokeessa Espoossa koulutustunnus SchH3 pistein A84 B72 C78 = 234 p. Sij.3./5.

Paljon onnea !

Tulokset
1. Spu Sientje's Iros ohj. Tomi Alanen 90/86/92=268 SchH-3
2. Spu Birkenland Condor ohj. Janne Saari 86/87/90=263 SchH-3
3. Spu Sonorian Dancairo ohj. Kari Lehtinen 84/72/78=234 SchH-3
Spu Donner von Karthago ohj. Ville Salmia 63/86/97=246 -
Spu Russpelz Hofnar ohj. Tony Popper 57/88/85=230 -

Tuomarina Esa Koivulahti


 

Despina TOKO ALO Siuntio 21.5.-11
Emppu kävi elämänsä ensimmäisessä TOKO-kokeessa tänään Siuntiossa .

Emppu teki hienosti, varsinkin viimeisten treenien sattumukset huomioonottaen . Eniten pistemenetyksiä tuli yllättävistä asioista, eli liikkeestä seisomisessa kaksi käskyä (annoin ensimmäisen ihan eri kohdassa askellusta kuin normaalisti, eikä E oikein tajunnut), ja hypyssä kosketus esteeseen. Näistä arvosana oli 8, muista sitten kiitettäviä, joten yhteensä I-tulos 186,5 p, kunniapalkinto ja sijoitus 5./11 .

Suorituspisteet:

Luoksepäästävyys         10
Paikallaolo ryhmässä     10
Seuraaminen kytkettynä 9,5
Seuraaminen vapaana    9,5
Liikkeestä maahanmeno 9,5
Luoksetulo                   9,5
Liikkeestä seisominen    8
Estehyppy                    8
Kokonaisvaikutus          10

                              = 186,5 p

VIDEO
 

Tulokset ALO:

1. Bordercollie Lapintähti Dolina ohj. Senni Huotari 193p. 1-tulos KP
2. Bordercollie Borderiinan Giggi ohj. Marina Åberg 191,5p. 1-tulos KP
3. Bordercollie Tending Icon ohj. Sirke Viitanen 187,5p. 1- tulos KP
4. Novascotiannoutaja Tollerbay Kamu Kasenia ohj. Katja Vossi 187,5p. 1-tulos KP
5. Saksanpaimenkoira Sonorian Despina ohj. Birgitta Johansson 186,5p 1-tulos KP
6. Suomenlapinkoira Puhuripeikon Niemelän Neito ohj. Tiina Muurinen 177p. 1-tulos
7. Sileäkarv.noutaja Metsävirnan Kentuckian Star ohj. Nina Lindèn 172p. 1-tulos
8. Bordercollie Lapintähti Unitra ohj. Sanna Jääskeläinen 172p. 1- tulos
9. Länsigöötanmaanpystykorva Antimos Edgar Schein ohj. Annamaija Hautala 171p. 1-tulos, TK1
10. Snautseri Jettyspoof`s Tinker ohj. Johanna Virtanen 153p. 2-tulos
11. Berninpaimenkoira Goldbear`s Patriot ohj. Pirjo Klinga 140p. 2-tulos
 


 

VIDEO: Despinan agilitytreeniä 12.2.-11             
En tiennyt, että rengaskin voi hajota... .


 

14.9.2010 YLE Uudenmaan uutiset teki juttua Pikkalan kivilouhimosta. Despina mukana. VIDEO


 

Despina meripelastustreeneissä 15.8.-10


 

RotuRace 2010 Hyvinkäällä 1.8.

1.8.2010 juostiin Hyvinkään vinttikoiraradalla taas lujaa . Sonorian-joukkueita oli RotuRacessa tällä kertaa taas mukana kaksi: Sonorian Salamat ja Sonorian Sukkulat, ja meistä vauhdikkaimmin pyyhälsi tällä kertaa Simo (Sonorian Florestan)   ,joka ajalla 6,94 sijoittui jaetulle sijalle 20/136.

Vain 0,06 sekunnin erolla ajalla 7,00 sijalla 22 toiseksi nopeimpana sisko Candy (Sonorian Flora) !

Kiitos kaikille osallistujille ja apujoukoille hauskasta kesäpäivästä Hyvinkäällä ! Erityiskiitos Maaritin värväämälle videokuvaajalle!! Maarit välittänee kiitokset!

VIDEOT:

Sonorian Salamat:  Video/RotuRace2010SonorianSalamat1.8.-10.wmx
Sonorian Sukkulat: Video/RotuRace2010SonorianSukkulat1.8.-10.wmx


Tässä meidän ajat ja sijoitukset:

Joukkuekisa:

Sonorian Salamat (Blondchen, Flora, Falke, Frasquita)          sij. 12/35
Sonorian Sukkulat (Barbarina, Dardanus, Figaro, Florestan) sij. 13/35

Tasaista porukkaa .

Yksilötulokset, joista voidaan todeta, että nuoriso jyrää .

                              aika    sij.

Florestan "Simo"     6,94    20
Flora       "Candy"   7,00    22
Figaro     "Kunto"    7,18    35
Frasquita "Tinka"    7,45    47
Falke                      7,51    52
Barbarina "Nipsu"  7,90    68
Blondchen "Sylvi"   8,00    73
Dardanus "Tane"    8,39    89

Joukkueet yhteiskuvassa: Falke, Barbarina, Blondchen, Flora, Dardanus, Figaro, Florestan, Frasquita


 

Dancairo SchH3-kokeessa Espoossa 29.5.-10

Kari ja Hevi SchH3 -kokeessa Espoossa 29.5.-10. Jälkeä lukuunottamatta hienot kolmosluokan pisteet !
Jälki 8 (hankala pohja = pitkä, osin lakoontunut heinä)
Tottis 88 p
Purut 91 p
 
VIDEO C-osasta
 
Jos siis ihmettelette kesällä, kuka on pystyttänyt leirin heinäpellon laitaan, niin se on Kari .


 

Despina Suvisaaristossa joutsenia katsomassa 28.4.-10


 

Djamileh 12.4.-10


 

Dardanus 6.1.-10
 


 

Dardanus treenailemassa 6.1.-10
  
  
 
  


 

VIDEO: Despinan ja Sonorian Falken leikkejä 2.12.-09


  


                                                                                                      Kuva Janne Saari, kiitos!
Dancairo ja Kari SchH3-kokeessa Espoossa 25.10.-09.
Tästä kokeesta ei tulosta, koska jäljellä mentiin kulmasta yli, mutta luokan paras tottis kuitenkin :).
Pisteitä A 37 - B 82 - C 75. Tuomarina Heikki Hiltunen.


 


                                                                                             Kuva Janne Saari, kiitos!
Dancairo ja Kari SPL-LUU:n jäsentenvälisissä 26.9.-09


 

24.5.-09 Karille ja Dancairolle suojelukokeesta SchH2 ja toinen sija tuloksella G 265p:
jälki 91 - tottis 87 - purut 87   VIDEOT:  B-osaC-osa


 

Edellisviikonlopun kisojen keskeyttämiseen johtaneen ontumisen takia
Dardanuksen ranka (niska, selkä, häntä) kuvattiin ja polvet tutkittiin ilman löydöksiä 19.3.-09.


 

Dardanus Ypäjällä SPL:n BC1-kokeessa 14.3.-09.
Loukkaantumisen takia Jolli ja Tane joutuivat valitettavasti keskeyttämään kisan tottelevaisuusosuuden jälkeen.
Tanen suoritusintoa ei kipeytynyt jalka kuitenkaan vienyt:
näytti lähinnä ihmettelevän ja harmistuvan, kun ei urheista yrityksistään huolimatta päässyt A-esteen yli.
Ongelmatilanteessa tuli esiin myös koiran luottavainen suhde ohjaajaan :).


 

19.10.-08 Karille ja Dancairolle suojelukokeesta VPG 1 ja kisan voitto II-tuloksella 249p:
jälki 79 - tottis 78 - purut 92 "vik E" (=erinomainen)!  VIDEOT:  B-osa

Jäljellä työskentely sinänsä oli hyvää, mutta 1. esineen molemmin puolin oli eläinten makuupaikkoja, jotka piti merkata, ja siinä tohinassa esine jäi sitten unohduksiin...

Tottiksessa Karin jalat pysyivät tiiviisti paikoillaan noudoissa ;), eikä yhtään varsinaista liikevirhettä. Pisteet menivät lähinnä Hevin ylimääräisistä ympyröistä sivulletuloissa ja ohjaajan osin tahattomista vartalo- ja käsiavuista. Vähän lisämenetyksiä ylimääräisestä irrotuskäskystä estenoudossa ja maahanmenokäskystä eteenmenossa. Hevi oli tapansa mukaan oikein energisellä päällä, ja suoritusta oli kiva katsoa :). 


 

Despina ja Fricka 27.7.-08


 

Despinan ja Frickan leikkejä 27.7.-08
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


  

RotuRace 2008 juostiin Hyvinkäällä 15.6.-08
Mukana myös Sonorian Salamat: Ezio, Elisa, Escamillo ja Despina.  Video
Koirien ajat:
 

Ezio        7,11
Despina   7,13
Escamillo 7,65
Elisa        8,11


 

Dardanus 16.3.-08
 


 

Joel Jäntti ja Dardanus suorittivat BH-kokeen Ypäjällä 16.3.-08.
VIDEO: Tottelevaisuusosuus   Kaupunkiosuus


 

Despina ja Falke 15.3.-08
Minäkin haluaisin!
 
Enpä taida nyt antaa.
 
Huooh... Voi minua pientä koiraa...
  
No, jos sitten haistan vaan...
 
Jos vaikka haistan vähän lähempää...


 

Sonorian Fricka ja Despina 15.3.-08
 
 
   
 


  

Despinaa leikityttää, neiti Ruudullinen harkitsee. 29.2.-08

 
   

20.2.-08. Despina vieroittaa Ruudullista, muut käyttävät tilaisuutta hyväkseen... Takana neiti Keltainen.


  

Laatikkoleikkejä 20.2.-08: Despina, Ruudullinen ja Punainen


 

Herra Raidallinen ja Despina 19.2.-08
Et kai sinäkin yritä syömään...? 
 
Ei tarjoilua...! ...Perään kirputusta.


 

*Rouskis, nyt ei sun oo ruoka-aika!* Ruudullinen vieroituksessa 19.2.-08.


 

Yhdessä lastenhoitokin on mukavampaa! F-pentujen isoisoisoäiti Evergrey's Brunette, Despina ja pentuja 18.2.-08


  

*Kivaa, kun on pentuja, niin saa leikkiä niidenkin leluilla*, tuumaa Despina 8.2.-08. 


 

Despina ja F-pennut syömäpuuhissa 8.2.-08
 
 
Hampaissa Punavihreä


 

Despina ja Keltainen 5.2.-08
*Saako maistaa?*
 
- No ei saa.
 
*Saisko kuitenkin?*
 
- No kun ei!
  

  
 

Ruudullinen ja Despina 4.2.-08

 *Miten musta alkaa tuntua siltä...  ... että tässä pennussa on mulla vielä tekemistä...!*

  

  


  

Despina ja Punainen 4.2.-08


 

Despina ja Ruudullinen 4.2.-08


  

Despina kasvattaa Vihreää 4.2.-08


 

Despinalla on asiaa. Kohteena F-pentueen neiti Keltainen 31.1.-08
Kuules, lapsi...
   
... Nyt ei vaan ole ruoka-aika.
  
Okei, okei... (Taustalla Punavihreä käyttää tilaisuutta hyväkseen.)


 

Tätä siivoomista... Sitä riittää... Despina 31.1.-08


 

Despina ja F-pennut ruoka-aikaan 22.1.-08


 

Ei nyt! Ruoka jäi ihan kesken! Despina yrittää pestä Punaista 20.1.-08


  

Despina ja Punavihreä 12.1.-08


 

Despina ja herra Raidallinen 10.1.-08
Kukkuu, arvaa kuka täällä!
  
...
  
Taivas, mikä riesa...

 
 

Despina ja pieni herra Vihreä nukkumassa 10.1.-08


 

10.1.-08. F-pentuja syömässä: Ruskea, Punavihreä, Vihreä, Raidallinen


 

10.1.-08. Despina lepäilee, neiti Punainen on lenkillä.


 

Despina ja F-pennut 6.1.-08


Ruoka-aikaan 6.1.-08

 

Lisää ruokaa pennuille... 5.1.-08

 
 

Tuo meinaa eksyä... Despina seuraa Punavihreän menoa 5.1.-08


 

5.1.-08. On kulunut tunti viimeisen pennun syntymästä. Kaikki on hyvin, rauha maassa ja aika levätä.


 

Despina ja pennut 5.1.-08


 

Empun synnytys 5.1.-08
Saanko esitellä, tässä ensimmäiseni :),
neiti Punainen ja herra Ruskea!
N:o 6, neiti Punavihreä on juuri saapunut joukkoon.
 
 
Koska neiti Punainen oli virheasennossa, eikä päässyt omin voimin etenemään synnytyskanavassa, 
kävimme päivystäjän vastaanotolla, jotta asento saatiin korjatuksi ja synnytys siten alkamaan kunnolla. 
Kaikki 9 pentua syntyivätkin sen jälkeen ennätysvauhtia, 4 ensimmäistä tunnin sisällä :).
Lämmin kiitos Hanna Dyggvelle Eläinklinikka Herttaan asiantuntevasta avusta ja
todella ystävällisestä palvelusta keskellä yötä!
 
6. pennun jälkeen ehdittiin sitten lähteä
kotiin jatkamaan. Pesulla Punavihreä.

Ylpeä äitikoira.
 

 
 

Sonorian F-pentue syntyi 5.1.-08. Yllä kuvia Despinasta ja pennuista.


 

Olen tässä möyhinyt pesää jo vähän valmiiksi... Despina 4.1.-08


Despina 3.1.-08
Synnyttämään?? No jos syön ensin tän kepin ja tuun sitte!


 

HYVÄÄ UUTTA VUOTTA 2008!
Ajattelin tässä siis tehdä Äffistä samantien vähän uudempaa vuosimallia :). Despina 1.1.-08

 

*Mä kasvan ja kasvan vain...* Sonorian F-pennut syntyvät lähipäivinä. Despina 28.12.-07

 

Despina 24.11.-07
 
Despina 24.11.-07

 

Sonorian Despina ja Einstein zum Ingobertuszwinger - astutukset 3. ja 4.11.-07 Zweibrückenissa

Hehee, laitetaanpa tämäkin poika ensin vähän juoksemaan ;)... Okei, oli se tarpeeksi sinnikäs...
 
  Astutuspaikan maisemia
 
Toinen astutus... taas pienet pyrähtelyt alkuun!  
  
Poseerausta ja jaloittelua ennen kotimatkaa.

 

Dancairo suoritti BH-kokeen Espoossa 22.9.-07
 
10.9.-07 Dancairolle BH-luokan voitto
SPL-LUU:n jäsentenvälisissä tottelevaisuusmestaruuskisoissa.

 

Metsässä 6.9.-07
Despina Despina perässään Sonorian Alfio
  
Alfio ja Despina
 
Despina

 
 

Despinan tottista 5.8.-07

 
Minä varjossa... ... ja minä auringossa :)!
 
Kielellä nenuun.. Heheehee, opettelin sen ihan ite!!  
 
 
 

 

RotuRace 4.8.-07 Hyvinkäällä

Despina pinkomassa.
 

Sonorian Salamat ja Sonorian Sukkulat yhteiskuvassa: Blondchen, Enrico, Bastienne, Escamillo, Enzo, Conte, Barbarina ja Despina.
MELKO tasaista...: Sukkuloiden joukkueessa kaikkien koirien ajat 5 sadasosan sisällä :)!

  
Ajat:
 Despina    7,21
 Enzo        7,37
 Barbarina 7,47
 Blondchen 7,47
 Conte       7,48
 Escamillo  7,52
 Enrico      7,64
 Bastienne  7,78

 

Despina kävi näyttäytymässä Hakunilan koiranäyttelyssä 29.7.-07.
Sen tärkeimmän huomasi myös tuomari: "Ensiluokkainen luonne" :).

 

Tulosruutu: Dalinda suoritti BH-kokeen 18.6.-07 Lahdessa.

 

Dardanus toukokuussa -07


 

Despinan astutusreissu 13.-20.4.-07 Stolzenau

Despina lähdössä Helsinki-Vantaalla 13.4.
Vähän vähemmän kallistusta lastatessa toivottaisiin...
Sulhaskandidaatti Justin vom Pendel Bach (8v) 14.4.
 
 
Justin 14.4.
 
Vanhaa benediktiiniläisluostarialuetta (perustettu v. 1148, uudistettu 1500-luvulla). 
Uusgoottilainen kirkko 1800-luvulta.
  Despina 15.4. majapaikassa (maatilan rakennukset v.1872).
Valitettavasti tältä reissulta ei pentuja syntynyt.


 

Despina 6.4.-07
 
Despina 6.4.-07


 

Despina tottistreeneissä 6.4.-07

  
 
  Tänne! Jarrutus...
 
..., ... Tumps!
 
 

Uusi yritys...

 
"On se VAIKEA! ... Kaasu ja jarru on niin lähellä toisiaan..."  
  

 

Despina 9.3.-07
Viestitreenit
 
 

 

Despina 8.3.-07
 

 

Koirat riehakkaalla päällä 3.3.-07
Despina ja Barbarina
 
Barbarina ja Despina Despina
 
Sonorian Adina ja Despina ...Mitä ne tolleen aina kiihtyy, mähän olen niin kiltti...
 
Leikki jatkuu... Sonorian Alfio ja Despina
 
                                  Despina ja Barbarina
 
                                           Despina


 

  Barbarinan ja Despinan lumipeuhuja 12.1.-07
 


 

Despina ja Alfio 10.1.-07

 

Despinan ja Sonorian Barbarinan keppileikkejä 23.12.-06
 
 
Röllikin (vas.) liittyi leikkiin.

 

Joulupukki pinteessä - Despina ja Sonorian Barbarina Jouluna 2006

 

Pipo mulle, tuumaa Despina...

 

  
 

 

 
 

 

Despina ja Sonorian Barbarina metsälenkillä 18.12.-06
 

 

Luoksetuloa Dancairon tapaan 26.11.-06
 
 

 

Dancairon tottista 19.11.-06
 
  
 

 

D-pentujen lonkkakuvaukset 6.11.-06

Dardanus rauhallisena

  
Dancairo A/A Dardanus A/A
 
Dalinda A/A Despina A/A Djamileh A/A
 
Tuloksia jännittämässä...
Kaikkien pentujen lonkat A/A, kyynärnivelet 0/0, selät terveet :).

 

HPH:n jäsentenväliset tottelevaisuuskisat 14.10.-06: Dalindalle mölliluokan voitto :).
  
Dalinda HPH:n hakuleirillä 30.9.-06

 

Sonorian D- ja E-pentujen isä Kalle vom Welzbachtal voitti 27.8.-06 jälleen LG:nsa BSP-karsinnat tuloksella 99-95-96!!!
Tulossa siis Kallen KUUDES BSP-edustus syyskuussa 2006!
http://www.schaeferhund.net/ergebnissdienst/sv/lga/2006/lg14.pdf

 

Dardanus viettää Juhannusta 25.6.-06

 
 

Uimassa Maisa-koiran kanssa.

 

Sonorian-päivät 10.6.-06 Forssassa. Kouluttajana ja maalimiehenä Esa Koivulahti.

- Tottelevaisuus   

Dancairo:

 
 
Dalinda:
  

Despina:

  
   

Djamileh:

 
 
- Purut    
Dalinda:
  
 
Dancairo:
  
 

  
Djamileh:
 
  

Despina:

 

 

Dardanus 7.6.-06  (1 v)
  
Heiteltäiskö keppiä, jos tuon tän sulle?

 

Dardanuksen treenipäivä 4.6.-06
                   Jäljellä. Tottista.                     

 

RotuRace 2006 Hyvinkäällä 28.5.-06 (osa kuvista Antti Ruotsalo, kiitos!)

 

Rotujen välisessä leikkimielisessä RotuRace -juoksukilpailussa Hyvinkään vinttikoiraradalla juoksi peräti kaksi Sonorian-joukkuetta :)!
Sonorian Salamat (Alfio, Cherubino, Clorinda, Dancairo) ja
Sonorian Sukkulat (Bastienne, Dalinda, Despina, Djamileh).
Nopein Sonorian-koira oli Cherubino, eivätkä siitä paljoa jääneet Clorinda ja Dancairo.

 

Dalinda:

 

 
Djamileh:
 

Despina:

  

Dancairo:

 
Molemmat joukkueet ryhmäkuvassa: Despina, Alfio, Dalinda, Cherubino, Clorinda, Bastienne, Djamileh ja Dancairo.
 
Dancairo ja Dalinda.

 

D-pentuja tottistreeneissä 24.5.-06

Djamileh:

 
   
 

Dalinda:

 
 

Dancairo:

 

 

Dalinda vahtii toukokuussa -06

 

Dalinda ja Roki metsässä 29.4.-06